500 bin doz domuz gribi aşısı geldi

Domuz gribi aşılarının ilk partisi İstanbul’a ulaştı. Aşılar Ankara’ya da gönderiliyor. İlk parti aşı sağlık personeline ve Hacı adaylarına…
Sağlık Bakanlığı’nın domuz gribine karşı aldığı aşıların 500 bin dozluk ilk partisi İstanbul’a geldi.
Bakanlığın açıklamasına göre Novartis firmasından sağlanan ve İtalya’nın başkenti Roma’dan yüklenen aşılar, dün akşam saatlerinde İstanbul Atatürk Havalimanı’na ulaştı. Aşıların bu sabah Ankara’ya ulaşması bekleniyor.
İlk parti aşı, Sağlık Bakanlığı’nın Esenboğa Havalimanı yakınlarındaki depolarına intikal ettirilecek ve buradan rastgele seçilen numuneler Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi’ne gönderilecek. Burada gerekli testler yapıldıktan sonra aşının uygulanabilir olduğuna karar verilirse aşılar, sağlık kuruluşlarına dağıtılacak.
Yetkililer, Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi’ndeki inceleme sürecinin 5-20 gün arasında değişebileceğini söylediler.
ÖNCELİK SAĞLIK PERSONELİNE
Aşılar, uygunluğu onaylanıp sağlık kuruluşlarına gönderildikten sonra ilk olarak sağlık personeline yapılacak. Aşılamada poliklinik hizmeti verenlerle enfeksiyon ünitelerinde görev yapan hekim, hemşire ve diğer sağlık personeline öncelik tanınacak. Aşılama, hem kamu hem de özel sağlık kuruluşlarındaki sağlık personeline yapılacak.
Diş hekimleri de öncelik verilen grup arasında yer alacak. Daha sonra peyderpey diğer sağlık personelinin aşılanması sürecek. Yetkililer, 300-350 bin sağlık personelinin aşılanmasının planlandığını bildirdiler.
Sağlık Bakanlığı yetkilileri, sağlık personelinin domuz gribi virüsü bulaşan vakaların tedavisini üstlenmesi ve herhangi bir biçimde virüs kapmaları durumunda hastalara bulaştırma olasılığı bulunduğu için aşılamada en öncelikli grup olarak belirlediklerini kaydettiler.
HACI ADAYLARI DA İLK PARTİYLE AŞILANACAK
Öte yandan hacı adayları da gelen ilk partiyle aşılacak. Hacı adaylarının Suudi Arabistan’a hareketinden önce aşılanmaları gerektiğini belirten yetkililer, bu nedenle hacı adaylarının aşılamada öncelik taşıdığını bildirdiler.
Kaynak:

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.