Avrupa'nın en pahalı interneti Türkiye'de

Benzinde, elektrikte ve doğal gazda olduğu gibi, internet erişim ücretinde de Avrupa’nın bir numarasıyız.
Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Dinç, benzinde, elektrikte ve doğal gazda olduğu gibi, internet erişim ücretinde de Avrupa’nın en pahalı kullanıcının Türkiye olduğunu öne sürdü.
Dinç, GSM operatörleri ve bankaların, birbirleriyle girdikleri rekabetin de etkisiyle tüketiciyi yanıltıcı reklamlar ve tanıtımlar yapabildiklerini iddia etti.
“Bankalar ve GSM operatörleri, tüketici yanıltıcı reklamlar nedeniyle Rekabet Kurumu’ndan sürekli ceza yiyorlar” diyen Dinç, ancak bu cezalardan maalesef vatandaşın yeterince haberdar olmadığını belirtti.
İletişim firmalarının ve bankaların tüketiciyi yanıltmaya yönelik yöntemlerinin artık fark edilmeye başlandığını, bunun bile tüketici bilinçlenmesi açısından sevindirici olduğunu vurgulayan Dinç, şunları kaydetti:
“İletişim firmaları, işletim maliyetlerini zaten ödedikleri görüşme boşluklarını, ‘gece tümüyle ücretsiz konuşun’ gibi kampanyalar düzenleyerek doldurup, vatandaşa konuşma alışkanlığı kazandırıyor. Oysa bu kampanyaların bir sona eriş tarihi var. Kampanya bangır bangır duyuruluyor ancak, ‘kampanyamız bitti, görüşmelerimizde dikkatli olun’ denmiyor.
Bir kampanyaya başladığınızda belli bir süre cazip olanaklar sunuluyor, şartlar değişip aynı operatörün daha cazip bir başka kampanyasından yararlanmak istediğinizde sizden hatırı sayılır bir fark alınıyor. Bankaların en sık başvurdukları kurnazlık yöntemi ise reklamlarda faiz oranlarını söyleyip, masraf adı altında para alınan çok yüksek miktardaki parayı hiç telaffuz etmemeleri…”
İNTERNET ÜCRETLERİ
Ayrıca, internet erişim ücretlerin de halen çok pahalı olduğunu savunan Dinç, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Avrupa’da 29 liraya 10 gigabayt (gb) ya da sınırsız internet aboneliği var. Cep telefonu operatörleri, uzun bir zaman içinde çıkarmaları gereken 3G yatırım harcamalarını bir an önce tahsil edip kar durumuna geçmek için internet erişim ücretlerini çok yüksek tutuyor.
Düşünün, sadece 100 megabayt (mb) cepten interneti, hem de paket satış olarak 10 liraya veriyorlar. Benzinde, elektrikte ve doğal gazda olduğu gibi, internet erişim ücretinde de Avrupa’nın bir numarasıyız. Çünkü hiç bir ülkede internet erişiminden yüzde 66 vergi alınmıyor. Cepten ya da sabit internetten ödediğimiz 3 liranın 2’si vergiye gidiyor.”
Dinç, “tüketiciyi yanıltıcı uygulamalarda ısrar eden firmalara, bu hatadan bir an önce dönmeleri” çağrısında bulundu.
Kaynak: www.internethaber.com

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.