Cep telefonunuz her an kapanabilir!

Dikkat! Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu uyardı… 10 Kasım’da 500 bin cep telefonu kapatılacak…
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu 500 bin cep telefonu abonesine şok bir uyarı yaptı.
10 Kasım tarihine kadar kimlik ispatlayıcı belgelerle GSM operatörüne bildirim yapmayan SIM kartları kapatılacak.
7 gün açık kalacak hatlar 17 Kasım 2009’da tamamen susacak.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), GSM mobil telefon hizmeti sunan işletmeciler nezdindeki bilgi ve belgelerinde eksiklik ve yanlışlıkları bulunan tük abonelerin 10 Kasım’a kadar kimliklerini ispatlayıcı belgelerle birlikte ilgili işletmeciye başvurmaları ve bilgilerinin güncellenmesini sağlamaları gerektiğini belirterek, güncellenmesi sağlanmayan hatların, 10 Kasım tarihinden itibaren 7 gün gelen aramalara açık tutulacağı, bunun ardından ise haberleşme şebekesi ile bağlantısının kesileceğini açıkladı.
BTK, abonelik kayıtların güncellenmesi ve son kullanıcıların aboneliğin gerçekleştirilmesine ilişkin yaptığı açıklamada, 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu’nun Geçici 5. maddesi hükmü ve bu madde gereğince “Abonelik Kayıtlarının Güncellenmesi ve Son Kullanıcıların Aboneliğinin Gerçekleştirilmesi İşlemlerine İlişkin Usul ve Esaslar” çıkarıldığı anımsatılarak, bu esaslar kapsamında GSM mobil telefon hizmeti sunan işletmeciler nezdindeki bilgi ve belgelerinde eksiklik ve yanlışlıkları bulunan tük abonelerin 10 Kasım’a kadar kimliklerini ispatlayıcı belgelerle birlikte ilgili işletmeciye başvurmaları ve bilgilerinin güncellenmesini sağlamaları gerektiği belirtildi.
BAŞKASI ADINA OLAN HATLARIN KENDİ ÜZERİNE GEÇİRİLMESİNDE MASRAF ALINMAYACAK
Açıklamada, şöyle denildi:
“Haberleşme şebekesi ile bağlantısı kesilmiş hatların, kimlik bilgilerindeki eksiklikler tamamlanarak, güncellenmesi sağlandıktan sonra haberleşme şebekesi ile bağlantısı yeniden gerçekleştirilecek. Kanun hükmü gereğince son kullanıcılar, bir kereye mahsus olmak üzere başkası adına kayıtlı olan ancak kendilerinin kullanmakta oldukları hatları, 10 Kasım’a kadar hiç bir vergi, resim, harç ve benzeri mali yükümlülüğe tabi olmaksızın, kendi üzerlerine kaydettirebilmek için ilgili işletmeciyle abonelik sözleşmesi akdedebilir. Söz konusu hatların eski abonelerinin yapılan işleme taahhütname imzalandığı tarihten itibaren bir yıllık zaman aşımı süresi içinde itiraz hakları mevcuttur. Konuya ilişkin bilgilendirme, Türk Telekomünikasyon A.Ş ile GSM mobil telefon hizmeti sunan işletmeler tarafından internet sayfası, çağrı merkezi, bayiler, kısa mesaj gibi kanallarla gerçekleştirilmektedir.”
Kaynak:

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.