ingilizce aile tanıtma, ingilizce aile bireyleri, family members, ingilizce aile ağacı, family tree, ingilizce aileni tanıt, ingilizce soy ağacı, ingilizce ailemizi tanıtma, ingilizce aile fertleri/isimleri/üyeleri, ingilizce aile bireylerini tanıtma

Önemli Not: Arkadaşlar Başlık üstündeki (Facebook’ta beğen) Sayfamızı facebookta beğenerek ingilizce aile tanıtma ile ilgili tüm haberleri anında facebook sayfanızda görebilirsiniz.. Yapmanız gereken tek şey başlık üstündeki (Teknolojiweb.Net facebook’ta) beğen butonuna tıklayarak sayfamızı beğenmek.. Teşekkürler
 AİLE BİREYLERİ – İngilizce
 Yazılışı /Okunuşu/ Türkçesi
Father / fa:dı/ : baba
Mother / madı/ : anne
Brother / bradı/ : erkek kardeş
Sister / sistı/ : kız kardeş
Grandmother / grandma:dı/ : büyük anne
Grandfather / grandfa:dı/ : büyük baba
Uncle / ankıl/ : dayı, amca
Aunt / a:nt/ : teyze, hala
Wife / wayf / : kadın eş
Husband / hazbınd/ : erkek eş , koca
Daughter / do:tı/ : kız evlat
Son / san/ : oğul
Parents / peırınts/ : evebeyn
Friend / frend/ : arkadaş
Cousin / k^z’ın/ : kuzen
Elder sister / el’dır sistı/ : abla
Elder brother / el’dır bradı/ : ağabey, abi
Bride / brayd/ : gelin
Son-in-law / san inlo/ : damat
Step mother,father / step madı,fa:dı/ : üvey anne, baba
Step sister,brother / step sistı, bradı/ : üvey kız yada
üvey erkek kardeş
Father in law / fa:dı inlo/ : kayınpeder
Mother-in-law / madı inlo/ : kaynana
Darling / darling/ : sevgili/ m/
Neighbour / neybır/ : komşu
Baby / beybi/ : bebek

 
Aile Tanıtma Ödevi Örnekleri:
My name is Abdulkadir Şahin. I was born in Çorum, in 1987 . I went from Çorum Albayrak primary school and graduated from Çorum Atatürk highschool.I passed the Univeristy exam and I’m still studying at Erzurum Narman Vocational Highschool. I am twenty one years old. I have one sister. Her name is Elif. She was born in Çorum, in 1992 .She is at the Çorum Atatürk Highschool.
My mother’s name is Ayşe. She was born in Çorum, in 1970 . She has got three sisters and three brothers. She isn’t working. She is a housewife. My father’s name is Ayhan. He was born in Çorum, in 1961 . He has got three sisters. My father was a trades man. My father died in 1996.
Ablam…

Ablam Çiğdem Kocaman 22 Nisan 1985 tarihinde İzmir Karşıyaka’ da doğdu.Kardeşler arasında en büyüğümüz ablamdır.ilköğretim Öğrenimini İzmir/Piyale Paşa İlköğretim okulunda tamamladı.Ailece Trabzon’a yerleşince ortaokulu Yunusemre Anadolu Lisesi’nde ,liseyi ise Tevfik Serdar Anadolu Lisesi’sende okudu.Daha sonra hosteslik sınavlarına girerek THY’da hostes oldu.Hostes olduktan sonra nişanlandı ve Ankara’ya yerleşti.2 Ocak2008 tarihinde de evlendi.
My older sister
My older sister, Cigdem Kocaman, was born in Izmir Karsiyaka on 22nd of April in 1985.she is the eldest one of my siblings. She graduated in Piyale Pasa primary school in Izmir. After we settled down as a family in in Trabzon, she studied in Yunus Emre Anatolian high school as secondary school education and studied in Tevfik Serdar Anatolian lycee as a high school education. She became air hostess , by passing its exams.after becoming air hostess, she got engaged and lived in Ankara. She got married on the 2nd of January in 2008.
Annem…

Annem Hacer Çelik 1 Eylül 1959 tarihinde Trabzon’da doğdu.İlköğrenimini 24 Şubat ilkokulunda, orta öğrenimi Cumhuriyet orta okulunda,liseyi ise Trabzon Lisesi’nde okudu.24 yaşında babamla tanışıp evlenerek İzmir’e yerleşti.Daha sonra ailevi sebeplerden dolayı memleketimiz olan Trabzon’a yerleştik.Yerleştikten sonra annem bir devlet hastahanesinde işe girerek çalışmaya başladı ve halen daha görevini başarıyla devam ettirmekte…
My mother
My mother is Hacer celik. She was born in Trabzon on the 1st of September in 1959. she studied in 24 February school as a primary school education, in Cumhuriyet secondary school as a secondary school education, in Trabzon Lyceum as lyceum education. She lived in Izmir, by getting married, after she met with my father. Then, because of some family problems , we moved to Trabzon being our motherland. After we settled down, my mother started to work in a state hospital and still she is working there with success.
Babam…
2 Mart 1955 tarihinde Amasya/Merzifon da doğdu.İlköğretimi Merzifon/Gazi
İlköğretim okulunda tamamladıktan sonra, Namık Kemal Lisesini bitirdi.Askerliğini Trabzonda yaparken annem ile tanışıp evlenirler.Parlak iş kariyerinde çok farklı alanlarda çalışmıştır.Şuan İstanbul’da kargo ve taşımacılık sektöründe iş hayatını devam ettirmektedir.

My father,
He was born in Amasya/Merzifon on the 2nd of March. After completing his primary education in in Gazi primary school in Merzion, he graduated in Namik Kemal Lyceum. While doing his military service in Trabzon, he met and got married with my mother.he has worked in many different fields on his bright carreer. Now he continues his working life in cargo and carrier sector in Istanbul.
My Family Tree -Grammar Test:
-Uyarı : Tüm sorularda boşlukları doldurun.
Hi. My name … Enes. I …. from Balıkesir.
a) am – is
b) is – am
c) are – do
d) does – are

My father …. a butcher. He sells meat.
a) is
b) am
c) do
d) are

You coat is very nice. Is … expensive ?
a)she
b)he
c)you
d)it

What colour eyes …. Steve got ?
a- is
b-has
c-are
d-have

Hangi s “is” n kısaltılmışıdır ?
a-she’s really slim with long straight hair.
b- there are ten desk in the room.
c-she’s got got curly brown hair.
d-Dogs.

 
 
Konumuz Ailemiz . Hepimizin ailesinde muhakkak kardeşlerimiz , akrabalarımız , amcalarımız ,dayılarımız vb. bulunmaktadır.
İşte bu dersimizde İngilizce de yer alan aile üyelerimizin isimlerini öğreneceğiz ve bu konu ile ilgili oyunlar oynayacağız.
Aile üyelerinin ingilizce karşılıklarını hatırlayalım ;

Family Members
mother; anne
father; baba
sister; kızkardeş , abla
brother; erkek kardeş , abi
uncle; amca,dayı,enişte
aunt ; teyze,hala,yenge
cousin ; kuzen (amca,dayı,hala,teyze çocukları )
grandmother ;anneanne ,babaanne , nine
grandfather ; dede, büyükbaba

Görüldüğü gibi bizim aile üyelerinin isimlerinden farklı olarak İngilizcede amca – dayı ; hala-teyze ayırımı bulunmamaktadır.
Şimdi bu konuyu tekrarlamanız ve daha kalıcı olması için birkaç oyun linki veriyorum. İyi eğlenceler 🙂
Önce birkaç şarkı ile başlayalım ;

Nasıl oynanıyor ?
Oyunda 12 farklı aile üyesi ismi bulunmaktadır. Aile üyelerinden erkek (male) olanları mor (purple) renge ; bayan olanları pembe (pink) renge boyayacağız.
Önce PURPLE ( mor ) tıkla , sonra erkek aile isimlerine tıkla.
Önce PINK ( pembe) tıkla ,sonra bayan aile üyelerine tıkla.
Oyunu bitirince SUBMIT tıkla.
Cevapları kontrol için ANSWERS tıkla.
Tekrar oynamak için PLAY AGAIN tıkla.
My Family – çeşitli oyunlar ve alıştırmalar
agendaweb.org/vocabulary/family.html

Bu sayfada konu ile ilgili çok çeşitli oyunlar bulunmaktadır.
Elementary ( mavi) alıştırmalar – düzey 1
Lower interm. ( yeşil) alıştırmalar – düzey 2
Intermediate ( sarı) alıştırmalar – düzey 3
Upper interm. ( somon ) alıştırmalar -düzey 4
Advanced (pembe ) alıştırmalar – İleri düzey

 
Öğretmenler İçin Kaynaklar:
ac-nancy-metz.fr/enseign/anglais/Henry/fam.htm

Kaynak: Bu içerik internet kaynaklarından yararlanılarak sitemize eklendi
Ekleyen: Berke

33 YORUMLAR

  1. Lütfen aile ağacı şeması da ekleyin.Fakat ağaç içinde olsun.Herşeğiyle bir aile ağacı olsun.Gerçekten çok isterim ve çok gerekli 19.10.2011 tarihine acil lazım.Lütfen bir AİLE AĞACI ŞEMASI yapın…

    • Mert Çakır denilen kişiye yazıyorum.. Yazmış olduğunuz hakaretli sözlerden dolayı yasall yollara başvuracağımızı bilginize sunarız.. Buraya gelipte şahsımıza ve ziyaretçilerimize küfür etme hakkınız yok..

    • Mert Farklı isimlerle girip şimdide güzel yorumlar mı yazmaya çalışıyorsun ? Bunu anlamayacak kadar bizi salak sandın galiba ? Ben sana yazacağımı yazdım… Gelip buraya hem şahsımıza hemde ziyaretçilerimize küfür etme hakkını sana kimse vermedi. İlk cevabımda da yazdım.. Senin gibi küfür eden kişilere meydanı boş bırakmamak gerekir.. Biz yasal yollara başvururuz gereğini hukuk çözer..

  2. Ben güzel olmuş ama sadece mektubu tamamen yazıp sonra türkçesi ya da tam tersi yapılabilirdi bu yönde biraz kafa karıştırdı ama yine de çok güzel yazılmış çok teşekkürler 🙂 🙂 🙂 🙁

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.