Mercedes-Benz Türk A.Ş. 2009’da Zoru Başardı

2009 yılında sektörde 42. yılını dolduran Mercedes-Benz Türk A.Ş., pazardaki daralmaya ve krizin olumsuz etkilerine rağmen, tüm ürün gruplarında pazar paylarını arttırmayı başardı.
2009 yılında sektörde 42. yılını dolduran Mercedes-Benz Türk A.Ş., pazardaki daralmaya ve krizin olumsuz etkilerine rağmen, tüm ürün gruplarında pazar paylarını arttırmayı başardı.
Dönemi geleceğe hazırlık yılı olarak değerlendiren şirket, yeni teknolojilere, yalın süreçlere, insan kaynağına, Ar-Ge çalışmalarına ve otobüs fabrikasında kapasite artışına yatırım yaptı. Mercedes-Benz Türk orta ve uzun vadeli planlarına dahil ettiği sosyal sorumluluk projelerinden krizde de vaz geçmedi.
En büyük atılımını otomobilde gerçekleştiren Mercedes-Benz Türk, 2008 yılına göre satışlarında % 108 oranında bir artış kaydederek 9.700 adetle tarihinin en yüksek satış adedine ulaştı. ÖTV indiriminin de etkisiyle C-Serisi 6.507 adetlik satış rakamına ulaşarak Mercedes-Benz satışlarının % 67’sini oluşturdu ve segmentinin lideri oldu.
Böylece Mercedes-Benz ana rakipleri ile olan karşılaştırmalı pazar payını 2008 yılındaki %31’den %43’e yüksellti ve premium segmentin tartışmasız lideri oldu.
Mercedes-Benz Türk A.Ş., 2009 yılında 2.775 adet otobüs ve 3.720 adet kamyon üretirken, düşen satış rakamlarına rağmen her iki ürün grubunda da pazar liderliğini sürdürdü. Mercedes-Benz , % 65,2’lik pazar payı ile yine en fazla tercih edilen şehirlerarası otobüs markası oldu. Başta Batı Avrupa olmak üzere yurtdışı pazarlarına da 2.350 adetlik otobüs ihracatı gerçekleştirdi.
2009 yılında % 41 oranında daralan 6 ton ve üzeri kamyon pazarında 5.230 adetlik satış ile pazar payını % 33,5’e çıkaran Mercedes-Benz Türk, peşpeşe 8. kez pazar lideri oldu. Fransa ve Almanya, toplam 980 kamyon ihracatı gerçekleştiren şirketin en önemli ihracat pazarları oldu.
% 28 daralan karşılaştırmalı hafif ticari araç pazarında 2008 yılında % 5,7 olan Mercedes-Benz pazar payı 3.025 adetlik satışla % 6,4 oldu.
Mercedes-Benz Türk, 2009 yılı içinde 2. el pazarında hizmet vermek üzere “Mercedes-Benz Taşıt Ticaret ve Servis A.Ş.” adı altında ayrı bir şirket kurdu. Hisselerinin tamamı Mercedes-Benz Türk A.Ş’ye ait olan bu şirket, öncelikle ticari araç olmak üzere otobüs, kamyon, hafif ticari araç ve otomobil ürün gruplarında 2.el hizmeti vermeye başladı. Yeni şirket, Daimler AG’nin dünya genelinde 2.el araç ticareti konusundaki deneyiminden yararlanarak Türkiye’de kullanılmış araç ticaretini kurumsallaştırmayı hedefliyor.
2010 yılının Türkiye otomotiv sanayii için yine zor bir dönem olmasını ve yılın ikinci yarısında bir toparlanma başlamasını bekleyen Mercedes-Benz Türk, bu yıl istihdamını ve pazar paylarını korumayı, ihracatını artırmayı hedefliyor.
Kaynak: www.kurumsalhaberler.com

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.