Mükellefin bilmediği çarpıcı detay

İşyeri kira geliri elde edenlere piyango çıktı.. Bir çoğu bu durumdan habersiz.. Ayrıntıları Şükrü Kızılot açıkladı..
Yılda 96 bin TL’ye kadar işyeri kira geliri elde edenler beyanname sonrası bir kuruş vergi ödemeyeceği gibi üstüne para alacak..
Hemen belirtelim bu ilginç durum sadece işyerleri kira gelirinde geçerli.. Konutlarda geçerli değil.
Hürriyet ekonomi yazarı Prof. Dr. Şükrü Kızılot’tan vergi mükelleflerine öneriler.
NTV’de yayınlanan “Çalışma Hayatı” programına katılan Kızılot, mükelleflere yönelik bilgilendirici açıklamalarda bulundu.. İzleyicilerin bu yöndeki sorularını yanıtladı..
Konutunu kiraya veren bir kişi ayda üzerinden kira geliri elde ediyorsa, 12 bin liranın vergisini mi ödeyecek?
-Hayır. 12 bin lirayı kira geliri elde ettim diye beyan edecek ama bazı avantajları var. Örneğin 2600 TL istisna düşecek. Onu düştükten sonra kalan kısmın 9400 TL’nin yüzde 25’ini de götürü gideri düşecek. Bunu da indirdikten sonra kalan kısmın üzerinden gelir vergisi ödeyecek. Bu verdiğim örnek yüzde 25 götürü gider seçenlere göre..
ÜSTE KİMLER PARA ALACAK?
2009 yılında ayda 3 bin lira işyeri kira gelirim var. Bunu beyan edecek miyim? Bazıları sen vergi ödeyemezsin aksine vergi alırsın diyor. Doğru mu?
-Beyanname vermekle vergi ödeyip ödememek iki farklı olay. Beyanname verecek. 36 bin lira kira gelirini beyan edecek. ‘Bazıları’ dediği kişiler haklılar. İlginç bir durum var. 96 bin liraya kadar işyeri kira geliri elde edenler vergi ödemedikleri gibi üste vergi iadesi alıyor. İzleyicimiz beyannamesini vermekte acele etsin. Beyannamesini verdiğinde 1 TL vergi ödemeyeceği gibi üste vergi iadesi alacak. Bu nereden çıkıyor? Konutlarda yok işyerlerinde var. Her ay siz kirayı öderken yüzde 20 vergi kesti. Hesaplamada yüzde 20 vergiyi düşünce ödenecek vergi çıkmıyor alacak çıkıyor.  Ben hesapladım yaklaşık 96 bin TL’ye kadar olanlar kira geliri olanlar alacaklı çıkıyor. İşyeri kira geliri elde edenler sakın çekinmeyin beyanda bulunmaktan. Hatta tam tersi ciddi avantajlarınız var. Aylık 8 bin liraya kadar kira geliri elde edenlere vergi dairesi üste para veriyor. O kesin.. Genellikle bilinmiyor.. Programa çıkmadan önce bir arkadaşımız ‘ayda 3.200 TL işyeri kira alıyorum’ dedi.  Ne kadar ödüyorsunuz dedim. ‘6 bin lira civarında’ dedi. Dedim atlamışsınız üste vergi iadesi almanız gerekiyor. Endişe edecek bir durum yok dedim. aksine beyanname vermek için acele etsinler.
Yurt dışındaki vatandaşların elde ettikleri kira gelirlerinde vergilendirmede bir fark var mı?
-İki grupta toplayabiliriz. Bunlardan birincisi konut kira geliri elde edenler. Aynen Türkiye’de yaşayan vatandaşlar gibi 2600 TL’yi aştığında beyan edecekler. Türkiye’deki vatandaşlar gibi vergilendirilecekler. Ama işyeri kira geliri elde ediyorsa örneğin Türkiye’de mağazası var. Oradan kira geliri elde ediyorsa isterse yılda bir 1 milyon TL kira geliri elde etsin bunu beyan etmeyecek ve vergi ödemeyecek.
Kaynak ve devamı için:

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.