Otomobil alacaklara kötü haber!

TRT’yi dinlemeniz önemli değil! Aracınızın otosunda TRT var ya o yeterli! Hükümet TRT için alınan radyo teyp vergisini öyle bir artırdı ki!…
Kara taşıtlarının radyo-teyp çalarlarından kesilen TRT payı ile ilgili uygulama bir kararname ile değiştirildi. Artık orta yollu arabalarda 200, lüks arabalarda ise 5 bin 500 liraya kadar TRT’ye radyo-teyp payı ödenecek.
Aracınızın radyosundan TRT’ye ait müzik ve haber kanallarını dinlemeseniz de artık araç satın alırken, aracın fabrika çıkış değeri üzerinden binde 8 oranında TRT’ye para aktaracaksınız. Otomobillere radyo-teyp zammının önü, Resmi Gazete’de yayınlanan bir kararname ile açıldı.
Daha önce araca takılan radyo-teyp’in değeri üzerinden yüzde 16’lık vergi kesiliyordu. Örneğin 30 bin TL’lik bir araçta yer alan 200 TL değerindeki bir radyo-teyp için 32 TL, TRT payı kesiliyor, firmalar bu düşük rakamı çoğu zaman otomobil satın alanlara yansıtmıyordu
HÜKÜMET OTO TEYP’TEN ALINAN PAYI 6 KAT ARTIRDI
Ancak, elektrik faturalarından kesilen TRT payının kaldırılması konusunda isteksiz davrandığı için eleştirilen hükümet, araçlardaki radyo bedelinden alınan yüzde 16’lık TRT payını da yeterli bulmadı ve sessiz sedasız artırıma gitti.
Hafta sonu Resmi Gazete’de yayınlanan TRT Bandrol ücretlerine ilişkin listede otomobillerdeki radyo-TV’lerden kesilen TRT payı ile ilgili uygulama değiştirildi.
Eskiden otomobile takılan radyo-teyp ya da CD çalar bedelinin yüzde 16’sı oranında TRT payı ödenirken, bu rakamı şimdi 6’ya katlayacak farklı bir uygulamaya gidildi.
30 BİN LİRALIK ARAÇTAN 168 LİRA TEYP VERGİSİ
Hükümetin aldığı kararla artık TRT payı, radyonun değeri üzerinden değil, otomobilin fabrika çıkış fiyatı üzerinden binde 8’i oranında alınacak. Böylece 30 bin TL’lik orta sınıf bir aracın fiyatı otomatikman 168 TL civarında yani yüzde 1’e yakın oranda zamlanacak. Yıllık otomobil satışlarından TRT’nin cebine girecek toplam gelir ise en az 125 milyon TL olacak.
Örneğin otomotiv markaları, 30 bin TL’lik bir araçta 200 liralık radyo-teyp kullanıyordu, TRT payı olarak bu bedelin yüzde 16’sı oranında yani 32 TL ödüyordu. Ancak yeni oranlarla bu rakam 168 liraya çıkıyor. Yani 30 bin TL’lik bir araçtan TRT’nin aldığı pay 5.25 kat artırılıyor.
LÜKS OTOMOBİLLERDE BU RAKAM 5 BİN 500 LİRAYA YÜKSELİYOR
Lüks otomobillerdeki radyolardan alınacak TRT payı ise home theatre sistemlerinden bile pahalı olacak. Piyasada 500 ila bin lira arasında fiyatlarla son model ev müzik sistemleri satılırken, 400 bin euroluk Ferrari F430 modeli için 2 bin 500 euro (yaklaşık 5 bin 500 TL) TRT payı kesilecek.
UYGULAMA GERİYE DÖNÜK İŞLETİLECEK
En büyük sıkıntı ise 17 Ekim’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren kararnamenin geriye dönük işletilecek olması. Uygulama 3 Temmuz 2009’dan itibaren geçerli olacak. Bir başka deyişle otomotiv firmaları Temmuz’dan bu yana sattıkları araçlar için yeni oranlarla TRT katkı payı ödemek zorunda kalacak. Bu da yaklaşık 160 bin araç ve otomotivcilere 30 milyon liranın üzerinde bir ilave yük anlamına geliyor.
Hükümetin sessiz sedasız çıkardığı bu kararnameden birçok otomotiv markasının haberi henüz yok ancak OTOMOTİV Distribütörleri Derneği Başkanı ve Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar “Tabii bazı markalar bunu üstlenir, bazıları ise fiyatlara yansıtmak zorunda kalır” derken, en büyük sıkıntının uygulamanın geriye dönük olmasından kaynaklandığını kaydetti. Aybar, “Müşterilerden bu para istenemeyeceğine göre, cebimizden ödeyeceğiz” dedi.
* Türkiye’de kriz yıllarında rakamlar oynaklık gösterse de yaklaşık 500-550 bin adet civarında araç satılıyor. Bunun 350 binini binek, 200 binini de ticari araçlar oluşturuyor.
* TRT için pay, otomobilin fabrikadan çıkış fiyatı üzerinden hesaplanarak alınacak.
* Otomotivciler ortalama bir ciro veremiyor ancak yaklaşık araç başına 13 bin euro’luk bir çıplak fiyatın, TRT payına baz olacak rakamı görmek için kabul edilebilir olacağını söylüyor.
* 550 bin araç satışı öngörüsüne göre otomobil satış gelir rakamının 7 milyar 150 milyon euro (15.7 milyar TL) olarak kabul edilebileceği belirtiliyor.
* 15 milyar 730 milyon TL gibi tahmini bir satış gelirinden TRT’nin alacağı pay, binde 8 hesabına göre 125 milyon 840 bin TL olacak.
* TRT için ayrıca kullandığımız elektrikten de yüzde 2 oranında pay kesiliyor. TRT’nin bütçesi için elektrikten sonra otomobil de önemli bir destek olacak.
Kaynak:

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.