Türkiye – KKTC İçin Yeni Fiber Kablo

Türk Telekom, KKTC’ye ikinci denizaltı fiber optik kabloyu çekiyor. Türk Telekom ve KKTC Telekomünikasyon Dairesi arasında protokol imzalandı.
Türk Telekom, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin artan ses, internet ve veri trafiğinin çözümü için ikinci fiber optik kablo yatırımını yapıyor. KKTC’de bugüne kadar iletişim faaliyetleri Mersin- Girne arasında 1994 yılında kurulan fiber optik kablo ile sağlanıyordu.
Türk Telekom, Gazimagusa – Hatay arasında çekilecek alternatif hatla KKTC’nin günümüz şartlarında gün geçtikçe ve hızla artan ses, internet ve veri trafiği için gerekli bant genişliğine ulaşmasına imkân verecek.
Protokol gereği projenin yatırım maliyeti Türk Telekom tarafından üstlenilirken, KKTC Telekom Dairesi de yapılacak yatırımların işletme faaliyetlerini üstlenecek.
Üst Düzey Katılım
Yapılan törene KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, TC Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy, Türk Telekom Genel Müdürü Dr. Paul Doany ve KKTC Telekom Dairesi Başkanı İrfan Paşa Özakalın katıldı.
Kaynak:

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.