Windows XP'den Vista ve 7'ye geçiş hızlandı

Kullanıcılar nereye göç ediyor? Windows XP, Windows Vista, Windows 7’de kullanım oranları nedir
2008 sonundan beri Windows XP’de yaşanan en büyük düşüş, Windows 7 ile oldu.
Windows XP’yi bırakmam diyen geniş kitlelerle karşın Net Applications’un araştırması Windows XP’nin piyasa payının düştüğünü gösteriyor. Bu düşün yüzde 1.1 ile çok düşük görünse de yüzde 1 bir barajdı ve bu baraj aşıldı. Elbette düşüşte yüzde 1’lik bir rakamın baraj haline gelmesi kullanıcıların Windows XP’ye sadakatinden ve Windows Vista’daki hayal kırıklığından kaynaklanmıştı.
Net Applications’un araştırması 160 milyon tekil kullanıcıya dayanıyor. Bu araştırmaya göre Ağustos ayında Windows XP kullanımı yüzde 1.1 düştü ve bu da 2008 Kasım’ından beri en büyük düşüş oldu.
Elbette bu düşüş işletim sisteminin sonu anlamına gelmiyor. Net Applications’un ölçümlerinde göre Windows XP’nin kullanım oranı yüzde 71.8!
Bu rekor düşüşün karşısında ise dengeleyici olarak Windows 7’nin ve şaşırtıcı bir şekilde Windows Vista’nın yükselişi yer aldı. Vista’nın payı geçtiğimiz ay yüzde 0.9 artarak yüzde 18.8’e ulaştı. Bu da Vista’nın kullanımının yüzde 1 arttığı 2008 Ağustos’undan beri bir ayda yaşadığı en büyük yükseliş oldu.
Bu konuyla ilgili birbirinden önemli haberlerimizi aşağıda bulabilirsiniz:
Kaynak ve devamı için:

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.