SEO Dostu Makale Nasıl Yazılır?

Nitelikli ve yoğun trafiğe sahip bir web sitenin en temel yapı taşlarından biri olan içerikler, SEO çalışmalarında en öncelikli maddelerden biridir. SEO uyumlu yani SEO dostu makale yazımı web sitesinin ilgili kullanıcılara görünmesi gibi organik takipçilerin de sayfa içerisinde geçirdiği süreyi maksimuma çıkarmada en etkili yöntemlerden biri olmakta, bu nedenle hem sadık okurların hem yeni ziyaretçilerin ilgi çekici bulacağı içeriklerin nelere dikkat edilerek hazırlanması gerektiği sizlere açıklanmaktadır.

SEO Uyumlu Makale Yazımı

İlk olarak ne uzunlukta olması gerektiği merak edilen SEO uyumlu içerikler, bu bakımdan uzun zamandır tartışma konusu halini almakta, okurun ne uzunlukta içeriğe ilgi duyduğunu belirlemek pek çok açıdan düşünüldüğünde zorlayıcı olabilmektedir. Bu noktada önemli olan ideal uzunluğu yakalayabilmek olurken konuyu fazla kısa ve yüzeysel anlatmanın prestijli görünmemesi gibi fazla uzatılan ve gereksiz detaylara ya da konudan bağımsız noktalara değinen bir içeriği de sıkıcı bulunması söz konusu olmaktadır. Arama motorlarının ziyaretçileri yönlendirme konusundaki kıstaslarına bakıldığında ideal içeriğin en az 400 ila 500 kelime dolaylarında olması önerilirken maksimum 5000 kelimeyi de geçmemek gerektiği unutulmamalıdır.

İçerikleri ilgi çekici kılmak için en önemli bileşenlerden biri resim, video, slayt, gif gibi görseller olmakta, SEO çalışmalarına ciddi anlamda desteği olan bu bileşenler haricinde kategorileri, yani içerik konularını çeşitlendirmek ve zenginleştirmek de içerikleri kaliteli ve ilgi çekici kılmada etkili olmaktadır.

Bir içeriği oluşturmadan önce tıpkı uzunluk gibi belirlenmiş olması gereken bir diğer madde de içeriğin içerisinde yer alacak anahtar kelimeler olmakta, web sitesinin trafiğini arttırmak için konuya dair trend olan anahtar kelimelerin araştırılması oldukça önemli olmaktadır. Anahtar kelimelerin içerik içerisine dağıtılabileceği pek çok alan bulunmakta;

  • Başlık
  • Alt başlıklar
  • URL
  • Meta açıklaması
  • Resim adları, açıklamaları ve alt etiketleri

bu alanlar arasında sayılmaktadır.

Konuyla ilişkili anahtar kelimeler içerisinden daha uzun olanları tercih etmek kısa anahtar kelimelere kıyasla daha az trafik almak anlamına gelebilir ancak kullanıcıların direkt olarak hedefe gitme olasılığını arttıran bu kuyruklu anahtar kelime öbekleri, konuya ilişkin daha derin ve özel bir araştırma yapan kullanıcılar tarafından daha kolay görüntülenmenize yardımcı olmaktadır.

Google’ın içeriği SEO uyumlu olarak değerlendirmesinde rol oynayan bir diğer etmen ise güvenilir web sitelerine veya aynı web sitesinin farklı URL’lerine verilen bağlantılar olmakta, kullanıcıların konuya dair farklı içeriklere erişimini kolaylaştıran bu yöntem içeriklerin botlar tarafından faydalı görünmesine yardımcı olmaktadır. Arama motorları tarafından başarılı bulunmanızı sağlayacak diğer yöntemler arasındaysa içeriklerin sosyal medya sayfalarında paylaşılmasıyla daha çok kişiye ulaştırılmasının ve her içeriğin sonunda ziyaretçilerinizi yorum yapmasının sağlanmasının yer aldığını da bilmeniz etkili olacaktır.

SEO Uyumlu Makalelerin Yayınlanması ve Düzenlenmesi

İçerikleriniz ne kadar özgün ve kaliteli olsa da düzenli şekilde giriş sağlanmadığı sürece istenen trafiği yakalamak mümkün olmamakta, haliyle seyrek veya aralıklı yayınlama yerine sistematik bir içerik yayınlama rutinine sahip olmanız gerekmektedir. Pek çok web sitesi için haftada bir kere kaliteli içerik yayını yeterli görülürken, bahsedilen sıklık site konseptine ve hedeflere bağlı olarak değişebilmekte, yine yayında olan içeriklerin de belirli aralıklarla güncellenmesi SEO’ya yönelik çalışmalar arasında sayılmaktadır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.