10 Euro'ya 19 inç LCD

Yapılan bir yanlışlık Dell’i büyük bir zarara uğrattı. 10 Euro’ya satılan monitörler Taiwan’da kapış kapış gitti. Dell hatasını sekiz saat sonra anladı. O zamana kadar 144 000 Monitör satıldı.
Dell’in 19 inç büyüklüğündeki UltraSharp E1909W adlı model, 106 Euro olması gereken satış fiyatı yerine 10 Euro’dan satıldı. Gece yapılan bu yanlışlık sabahın ilk saatlerinde fark edildi. Ama iş işten geçmişti. Sekiz saat boyunca bu fiyat ile satılan bu ürün, inanılmaz bir talep gördü. İnsanlar birbirlerini aradılar. Bu olay inanılmaz hızlı bir şekilde duyuldu ve sekiz saat içinde 26 000 müşteri 144 000 monitör siparişi verdi.
Her bir müşteri ortalama 5 monitör siparişi verdi. Bazı uyanıklar bu fırsatı kaçırmayarak toplu sipariş (100 adet) verdiler.
Dell bu hatasını anlar anlamaz müşterilerini uyardı. Fakat müşteriler Dell’i pek dinlemediler ve ürünlerin satışı için Dell’e baskı kurdular. Birçok şikayet tüketici haklarına iletildi. Taiwan’ın tüketici hakları komisyonu Dell’i uyardı ve malları bu fiyattan müşterilere satılmasını istedi. Bu yapılmadığı takdirde komisyon Dell’i mahkemeye vereceği de söylendi. Dell bunun üzere özür dileyerek müşterileri mağdur bırakmayacağını söyledi.
Mağduriyet nasıl giderileceği henüz bilinmiyor. Fakat komisyon Dell’in siparişleri yerine getireceğini düşünüyor. Tabi buradaki satışlar normal siparişler için geçerli. Toplu sipariş veren bir müşteri bundan faydalanamayacak. Fakat böyle olsa bile, Dell inanılmaz büyük bir (Milyon Euro değerinde) zarar edecek.
Kaynak:

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.