145 puana öğretmenlik şansı

ÖSS tercih formları teslim edildi. Sonuçlar yakında belli olacak. Kazanamayanlar için ek tercih var ve bir de 145 puana öğretmenlik şansı… Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) tercih formlarının teslim süresinin sona ermesinin ardından uzmanlar, istedikleri bölümlere ve yerlere yerleşemeyen öğrencilere uyarılarda bulundu. Açık öğretimlerde Sosyoloji, Felsefe ve Türk Dili Edebiyatı programları açıldığını, 145 puan alanların buralara yerleşeceğini söyledi.
Söz konusu bölümleri bitiren öğrencilerin tezsiz yüksek lisans yapmak şartı ve KPSS’yi de kazanmaları halinde öğretmenlik için önlerinde bir engel bulunmuyor.
KAZANAMAYANLAR EK TERCİHTEN YARARLANABİLİR
Şanlıurfa Rehberlik Araştırma Merkezi bünyesinde açılan ÖSS Danışma Merkezi’nde görevli rehber öğretmeni Reşat Altın, istedikleri bölüme gidemeyen öğrencilerin ek tercihlerden yararlanabileceklerini hatırlattı.
Mevcut ve gelecek yıl uygulanacak olan ÖSS sistemi arasında farkları anlatan Altın, uygulamayan konulacak olan sistemin öğrenciler için daha yararlı olacağını savundu.

EK TERCİHLER EYLÜL AYININ ORTASINDA BAŞLAYACAK
Altın, “Tercihler 3 Ağustos Pazartesi günü sona erdi. Bir yüksek öğretim programına yerleşemeyenler 15 gün sonra belli olacak. Tercihlerde yerleşemeyen öğrenciler merak etmesinler, çünkü yerleştirmeden sonra ek tercihlere başvurabilirler. Tercihlerde yerleşemeyen öğrencilerin ek tercihlerde yeni açılacak birimler olacağından şansları daha yüksek. Ek tercihler Eylül ayının ortasında başlar.
145 PUAN ALANA ÖĞRETMENLİK ŞANSI
Ayrıca Sosyoloji, Felsefe ve Türk Dili Edebiyatı programları açık öğretim fakültesinde açılmıştır. ÖSS’de herhangi bir puan türünde 145 puan alan öğrenciler bu bölümlere yerleşebilirler. Bu da öğrencileri sevindirecek önemli bir konudur” dedi.
GELECEK YIL NASIL OLACAK?
Mevcut ve gelecek yıl uygulamaya konacak ÖSS sistemlerine değinin Altın, “Şuan mevcut olan ÖSS sistemi 2 aşamalı yapılıyor. Şimdiki sistemde test1, test2 bulunmakta ve öğrenci 195 dakikada 240 soruya tek oturumda cevap vermesi gerekiyor. Yeni sistemde ise öğrenci nisan ve haziran ayında ayrı sınavlara gireceğinden psikolojik olarak daha rahat edecekler. Nisan ayında yapılacak Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) öğrencilere ilköğretim ve 9. sınıfın soruları sorulacak. Haziran ayında yapılacak Lisans Yerleştirme Sınavı’nda (LYS) ise 10, 11 ve 12. sınıfın müfredat soruları sorulacak” diye konuştu.
MESLEK LİSELİLERİN DURUMU
Meslek lisesi mezunlarının yeni sistemlere rahat bir nefes alacağını sözlerine ekleyen Altın, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Yeni sistem meslek liseleri için önemli bir husus. Sınavsız geçiş kalkıyor ama bunun yanında kendi alanları dışında yaptıkları tercihlerde ağırlıklı ortaöğretim başarı puanlarında herhangi bir değişiklik olmayacak. Kendi alanlarında tercih yaptıklarında ise kendilerin ayrıca ek puan verilecek. Öğrenciler yeni sistemle ilgili rehberlik araştırma merkezlerine müracaat edebilecekleri gibi rehber öğretmenlerinden de bilgiler alabilirler.”
Kaynak: www.intrnethaber.com

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.