3G ile 10 kat hızlanacağız!

3G ile şu anki internet bağlantı hızının 10 katı hızda erişim mümkün olacak!
Turkcell Genel Müdür Yardımcıları Koray Öztürkler, Lale Saral Develioğlu, Tayfun Çataltepe ve İlker Terzioğlu, 3G İmtiyaz Sözleşmeleri’nin imza töreni öncesi Sheraton Otel’de basın mensuplarıyla sohbet toplantısı düzenledi.
Lale Saral Develioğlu, Turkcell’in mobil internet tarifelerinde 3G hizmeti başlamadan indirim yaptıklarını, bu sayede cepten internete erişimin
 ucuzladığını ifade etti.
Bilgisayardan internete bağlanmayı sağlayan Connect Card tarifelerinin de düşürüldüğünü aktaran Develioğlu, “Cepten internet tarifesini yüzde 73 indirdik. Bu 3G’de de aynı şekilde sürecek. Abonelerimiz 3G’yi çok uygun fiyatlarla kullanacaklar. Şu anda 3 milyondan çok 3G özelliği bulunan telefon kullanan Turkcell abonesi var” diye konuştu.
Lisanslar için imtiyaz sözleşmelerinin imzalanmasının ardından şebekeler arası ara bağlantı ücretlerine ilişkin anlaşmalar yapılacağını kaydeden Develioğlu, Turkcell’in mobil tarifede ara bağlantı ücretinin Avrupa Birliği ülkelerindeki tarifelerin yüzde 70 altında olduğunu söyledi.
Develioğlu, ayrıca operatörler arası çağrı sonlandırma hizmetlerinde de fiyatların üç operatör arasında dengeli bir dağılım göstermediğini vurguladı.
-LİSANS BEDELİ DÜN ÖDENDİ-
Öztürkler, 3G için A tipi lisans bedelini yasal düzenleme gereği bedelinin sözleşme imzalanmadan 24 saat önce ödenmesi gerektiğini belirterek, Turkcell’in ödemeyi dün gerçekleştirdiğini bildirdi.
Turkcell’in teknoloji liderliği konusunda A tipi lisansı satın almasının önemini vurgulayan Öztürkler, diğer yandan kriz ortamında devlete önemli bir kaynak yaratıldığına işaret etti.
Turkcell’in bu yıl 1,6 milyon dolar yatırım planladığını anlatan Öztürkler, bunun 300 milyon dolarının Belarus ve Ukrayna’ya, 600 milyon dolarının 3G lisans bedeline ödeneceğini, 800 milyon dolarlık da 2G ve 3G alt yapı yatırımı yapılacağını belirtti.
Öztürkler, Türkiye’nin ekonomisinin 2008’de yüzde 1,1 büyüdüğünü, bilişim-telekomünikasyon sektörünün de yüzde 10 büyüme gerçekleştirdiğini anımsatarak, “Bilişim, ekonomik büyümenin motoru oldu” dedi.
Öztürkler, Turkcell’in 3G hizmetini 81 ilde Temmuz sonu itibariyle sunmasının planlandığını belirterek, 3G ile veriye ulaşmada birim fiyatların
 düşeceğini söyledi.
3G ile şu anki internet bağlantı hızının 10 katı hızda erişim anlamına geldiğini ifade eden Öztürkler, bilgisayardan bir filmi edge hızında 7,5 saatte indirmek mümkünken 3G’de bunun 7.2 megabyte hızla 6,5 dakikada mümkün olabileceğini vurguladı.
Öztürkler, 3G hizmeti alınması konusunda abonelerden ıslak imza talep edilmesini olumlu bakmadıklarını, bu hizmetin doğrudan herkese verilmesinden yana olduklarını dile getirdi.
Tayfun Çataltepe de mobil iletişim sektörü olarak Türkiye’deki 6 milyon internet kullanıcısı sayısını 60 milyona taşımayı hedeflediklerini kaydetti.
İlter Terzioğlu ise Turkcell’in 3G hizmetini HSDPA teknolojisi ile çok daha kaliteli olarak sunacağını bildirdi.
Terzioğlu, imtiyaz sözleşmesi gereği 3G alt yapı çalışmalarının yüzde 40’ının Türkiye’de AR-GE alanında faaliyet gösteren şirketlerinin katılımıyla yapılması gerektiğini, bu durumun Türkiye ekonomisine de katkı sağlayacağını vurguladı.
Kaynak:

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.