4G İçin İlk Saha Testi Yapıldı

Alcatel-Lucent Bell Laboratuvarları, LTE tabanlı kablosuz genişbant ağların hızını artırmak için bu alanda dünyanın ilk saha testini gerçekleştirdi.
Alcatel-Lucent’ın araştırma kolu Bell Laboratuvarları, Koordine Çoklu Nokta Aktarımı (CoMP – Coordinated Multipoint Transmission) teknolojisine yönelik, sektörün ilk canlı saha testini gerçekleştirdi.Bu yeni teknoloji, veri aktarım hızlarını artıracak ve hem de 4G olarak da bilinen LTE (Long Term Evolution) kablosuz genişbant, hem de 3G ağlarında servis kalitesi ve verimlilikte tutarlılık sağlanmasına yardımcı olacak.
CoMP, birden fazla antenden gelen sinyalleri koordine edip birleştirerek ve mobil kullanıcıların, bir LTE hücresinin merkezine yakın ya da bu merkezin dış kenarında bir konumdayken, video, fotoğraf ve benzeri yüksek bant genişliği hizmetlerine erişimine ve bunların paylaşımına imkan sağlayacak. Bell Laboratuvarları’nın öncülük ettiği bu teknik, sinyallerin birden fazla erişim noktasından aktarılmasını ve bu noktalara kabul edilmesini koordine ederek kablosuz ağlara yönelik müdahaleleri azaltıyor.
Saha testleri esnasında mobil cihazlar ve baz istasyonları arasındaki aktarımlarda 2.6 GHz frekans bandı kullanıldı. Bunun, Avrupa’da ticari LTE hizmetlerinin sunulmasında hakim bant olması bekleniyor.
Kaynak:

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.