5.5 milyon kişi numarasını taşıdı

Türkiye’deki aboneler cep telefonu numarasını taşıma konusunda Avrupa’yı geride bıraktı.
 

  
Star Gazetesi’nin haberine göre, Turkcell, Avea, Vodafone arasındaki ucuz konuşturma yarışı 8.5 ay gibi kısa bir sürede 5.5 milyon kişinin numarasını başka operatöre taşımasına neden oldu. Bu rakam 67.5 milyon abonenin içinde yüzde 8’e denk geliyor. 7 gün sonra cep’ten görüntülü  konuşma, televizyon izleme imkanının başlamasıyla daha çok abonenin operatör değiştireceği belirtiliyor.
   
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer “Avrupa’da şu ana kadar numarasını değiştiren abone sayısı zaten yüzde 8. AB’de yaklaşık 3-4 yılda hatta 5 yılda geldikleri noktaya biz 8.5 ayda geldik. Aynı hızla devam ediyoruz. Bu oran yüzde 10’u bulur” dedi. 9 Kasım 2008’de başlayan ‘numaran aynı kalsın operatörünü değiştir’ uygulamasını değerlendiren Başkan Acarer, 21 Temmuz itibariyle operatörünü değiştirmek için müracaat eden abone sayısının 5.5 milyonu geçtiğini kaydetti. Başkan Acarer, aktif olarak operatörünü değiştiren kişinin ise 4.6 milyondan fazla olduğuna işaret etti. Acarer müracaat edenle numarasını değiştiren arasındaki yüzde 15’lik farkın abonelerin verdiği bilgi noksanlığından kaynaklandığını kaydetti.
Sürekli operatör değiştiren ‘yüzer gezer abone’ oranının yüzde 2 civarında olduğunu belirten BTK Başkanı Acarer, bu sayının 67.5 milyon abone içinde 110 bin kişiye denk geldiğini açıkladı. Bu tür numara taşımanın 3 operatörü de mağdur ettiğini söyleyen Acarer, bu tür abonelere sınırlama getirdiklerini vurguladı. Tayfun Acarer “Operatörlerle görüşüldü, numarasını bir kez değiştiren 3 ay diğer operatöre geçemeyecek” dedi.
Kaynak: www.cnetturkiye.com

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.