5 dakikada Windows kurulumu

İşletim sistemini, güncellemeleri, kullandığınız yazılımları, fotoğraflarınızı ve önemli dosyalarınızı 5 dakikada kurmak ister misiniz?
Harika bir bilgisayar aldınız ve işletim sisteminizi kuracaksınız. Biraz zaman alıyor ama gene de bilgisayarınızla neler yapabileceğinizi düşündükçe bu zahmet, yerini keyifli bir bekleyişe bırakıyor. Yaklaşık bir saat sonra işletim sistemi tamamıyla hazır. Şimdi sıra geldi güvenlik işlemlerine. Hemen bir anti virüs programı kurmalıyız. “Ne olur ne olmaz” diyerek bir de güvenlik duvarı yazılımı kuralım. En fazla yarım saat içerisinde de bu işlemleri hallettik diyelim. Önümüzde hemen atmamız gereken ciddi bir adım daha var: O da güncellemeler. Hem donanı m sürücülerinizi hem işletim sisteminizi hem de anti virüs programlarınızı ve diğer yazılımları güncellemelisiniz. Bunun için internete ihtiyacınız olacak. Hızlı bir ADSL bağlantınız olsa da, yeni kurulmuş bir işletim sistemini güncellemek en az bir saatinizi alır. Anti virüs ve diğer programlarını güncellemek de herkesin bildiği gibi az zaman alan işler değil. Tüm bu işlemlerin sonunda güvenli bir bilgisayara sahip olacağınızı bilmek, bu zahmeti de görmezden gelmenizi sağlıyor. Güvenlik de tamam. Şimdi sırada kullanacağımız yazılımları kurmaya sıra geldi.
Bazen bilgisayarı yeniden kurmak sorunları çözüyor
Her zaman güzel şeylerden bahsetmeyi biz de isteriz ama bir bilgisayar kullanıcısı olarak, dijital dünya içerisinde her zaman birçok tehlike ile karşı karşıyasınız. Virüsler, korsanlar, solucanlar, kullanıcı hataları, yazılımların kendisinden doğabilecek hatalar ve daha niceleri. Tüm bu tehlikeler, gününüzün yarısını harcayıp da kullanılabilir hale getirdiğiniz bilgisayarınıza, ağızlarının suyunu akıtarak bakıyorlar. Maalesef çoğu da başarılı oluyor.
Herhangi bir tehlike olmasa bile zamanla yavaşlayan ve hantallaşan bilgisayarlardan da hepimiz şikâyetçiyiz. Oysa bilgisayarınız ilk kurulduğunda ne kadar da hızlıydı. Her şeye yeniden başlamak ne kadar da sıkıcı değil mi? Düşünmek bile insanı çileden çıkarı- yor. Bu sorunların üstesinden gelmek için en kısa zamanda işletim sisteminizin kurulum CD’sini alıp yeniden işe koyulmayı mı düşünüyorsunuz yoksa? CHIP, bu konuda size başka bir seçenek daha sunuyor. Bilgisayarınızı her şeyiyle (işletim sistemi, anti virüs programı, güvenlik duvarı, diğer yazılımlar ve kullandığınız önemli dosyalar) istediğiniz gibi yeniden geri getirmeye, hem de tüm bu işlemleri 4 dakika gibi bir zamanda yapmaya ne dersiniz? Büyük firmaların bilgi işlem sorumlularının bile haberinin olmadığı bu uygulamayı mutlaka inceleyin.
Norton’un sevimli hayaleti diskinizi kurtarıyor
Yapılan iş, bir mucize değildir. Kısaca tanımlamak gerekirse diskimizin bir fotoğrafını (image-imaj) çekiyoruz ve bu fotoğrafı kullanarak daha sonra ihtiyaç duyduğumuzda aynısını diskimize aktarıyoruz. Hatırlatılması gereken bir nokta, uygulama içerisindeki adımlar sadece kopyala-yapıştır işlemlerinden oluşmuyor. O nedenle, “Bu uygulamayı yazılıma ihtiyaç duymadan da yaparı m” demek doğru olmaz. Bize bu konuda Norton Ghost 10 yardımcı olacak. Program, önceki tecrübelerinden ve sunduğu araçlardan dolayı diğer alternatiflerinin bir adım önünde. Şimdi yazılım ile veriler de dâhil olmak üzere tüm sistemin yedeğini nasıl alabileceğimizi inceleyelim.

Norton Ghost 10’un bilgisayarınıza kurulumu
Buraya tıklayarak 45 MB büyüklüğündeki kurulum dosyasını indirin ve çalıştırın. Karşınıza gelen sihirbazı takip edin. Ayarları değiştirmeyip devam ettiyseniz Norton Ghost, Program Files\Symantec\Norton Ghost klasörü altına hızlı bir şekilde kurulacaktır. Güncelleme işleminden sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekiyor.
Programı çalıştırdığınızda karşınıza gelen ekranda yazılımı 15 gün boyunca deneyebileceğiniz söyleniyor. Next butonuna basarak bu ekranı geçtikten sonra, sisteminizin yedeğini alacak olan pencere ile karşılaşıyorsunuz. Bu yedek için herhangi bir ayar yapmanıza gerek yok. Ekran görüntüsünde de izleyebileceğiniz gibi, alınan yedeğin nereye kaydedildiği de belli. Bu işlem biraz zaman alabilir. Siz onay vermeden, yazılım başlar başlamaz yedek alınması size garip gelse de açıklamasını duyunca siz de hak vereceksiniz: Yazılım, sistemi baştan aşağıya kurup kaldırma yeteneğine sahip olduğundan, karşılaşabileceğiniz herhangi bir sorunla beraber sisteminizin göçmesi durumunda, alınan bu yedek devreye giriyor ve yazılımı kurduğunuz güne geri dönebiliyorsunuz. Aslına bakarsanız bu anlattıklarımız, yazılımın çalışma prensibini de özetlemiş oluyor. Yine de Norton Ghost 10 ile ilgili detayları, bu yazıda sizinle paylaşacağız.
Diskinizin fotoğrafını çekin ve rahat edin
İlk yedek alındıktan sonra Norton Ghost 10’u çalıştırdığınızda, sizi aslında beklediğinizden daha kolay bir arabirim karşılıyor. Sisteminizi 4 dakikada kuran yazılımın, hepi topu 3 ana bölümü bulunuyor. Şimdi bu bölümlere sırayla göz atalım;
Backup: Bu bölümde bulunan butonlar sayesinde sisteminizin yedeğini alabiliyorsunuz. Backup Now butonuna bastığınızda, sabit disklerinizin listesini göreceksiniz. Yedeğini almak istediğiniz disk, eminiz ki Windows’un kurulu olduğu sabit disk olacaktır. Diski seçtikten sonra Backup Now butonuna tekrar bastığınızda yedek hemen alınacak. Bu bölümde bulunan Edit My Backup Schedules seçeneği yardımıyla, yedek alma işlemini zamanlandırabilir ve bunu, belli aralıklarla otomatik olarak gerçekleştirebilirsiniz.
Bir diğer önemli araç olan Copy My Hard Drive için önce güzel haberi, sonra da kötü haberi verelim. Diyelim ki sisteminizin yedeğini alacaksınız ve başka bir sabit diske aktaracaksınız. Ama siz, bu işlemin, Norton Ghost’un diğer uygulamaları gibi birkaç dakika içerisinde ve kusursuz olmasını istiyorsunuz. Bu araç da tam olarak bunu yapı yor ve sisteminizi olduğu gibi, bir başka sabit diske taşıyor. Gelelim kötü habere. Bu araç, deneme sürümü için maalesef kullanılamıyor. Yazılımı satın almanız gerekiyor.
Recover: Alınan yedeği kullanmak istediğiniz zaman bu bölümdeki araçlar, imdadınıza yetişiyor. Recover My Computer bağlantısına tıkladığınızda daha önce aldığınız yedeği göstererek sisteminizi eski haline getirebilirsiniz. Bu bölüm, sabit diske veya DVD’ye kaydedilen yedekler için geçerli. Yani çalışan sistemlerin yavaşlaması ve hata üretmesi halinde kullanılıyor.
Recover My Files bağlantısına tıkladığınızda, sistemin tamamını kurmak yerine sadece yedek alınan dosyalardan bazılarını kullanabiliyorsunuz. Açılan pencerede seçtiğiniz yedek dosyasına tıkladığınızda tüm dosyaları bir pencere içerisinde tıpkı Windows Gezgini’ndeymiş gibi görebilirsiniz. Dosyaların güncelleştirme işlemini de bu pencerede kolayca yapabiliyorsunuz. Aynı şekilde, sistemin yedeğini aldığınız DVD ile bilgisayarınızı açtığınızda, size sunulan seçenekler yardımıyla birkaç dakika içerisinde bilgisayarınız eski haline gelebiliyor ve siz de gereksiz işlemle saatlerce uğraşmamış oluyorsunuz.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.