5 yıl yere inmeden havada kalacak!

Odysseus adı verilen bu garip aracın tam 5 yıl boyunca hiç yere inmeden havada kalması planlanıyor.Uzaylı teknolojisi gibi görünebilir ama bu bir UFO değil. Güneş enerjisiyle çalışan yeni nesil bir hava aracı. Airtürkhaber.com’da yer alan habere göre Odysseus adı verilen bu garip aracın tam 5 yıl boyunca hiç yere inmeden havada kalması planlanıyor.
STRATEJİK DEVRİM
Amerikan Aurora Flight Sciences, Sierra Nevada Corporation, BAE Systems şirketleri tarafından “Akbaba” adlı hükümet destekli bir proje çerçevesinde geliştirilen Odysseus’un üretimi için geri sayım başladı.
150 METRELİK HAVA ARACI
İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre 150 metrelik hava aracı, güneş enerjisiyle çalışacak ve çeşitli amaçlarla kullanılabilecek. Maksimum güneş enerjisini yakalamak için katlanabilen kanatları zikzak şeklini alabiliyor. Ancak gece vakti ya da kapalı havalarda Odysseus, depoladığı enerjiyi tasaruflu kullanmak amacıyla tamamen düz şekilde havada asılılı gibi duracak.
Gözetim, iletişim ya da çevre izleme amaçlı kullanılacak
Çok yüksek irtifalarda uçabilen ve güneş enerjisi kullanacağından yakıt ikmali sorunu yaşamayacak olan Odysseus, güvenlik ve casusluk amaçlı gözetim, iletişim ya da iklim değişikliği gibi çevre konularında izleme ve kayıt için kullanılabilecek.
Kaynak ve devamı için:

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.