Açıkhava reklamcılığı kursu sertifika töreni

ARED’in AB hibeli “Sektörle Büyüyecek İstihdam! Açıkhava Reklamcılık Sektörünün Nitelikli İnsan Kaynağına Kavuşturulması” projesi kapsamında düzenlediği Açıkhava Reklamcılığı Kursunun sertifika töreni 25 Kasım 2009 tarihinde İnönü Anadolu Teknik, Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Konferans Salonunda gerçekleşti.
Sertifika töreninde açılış konuşmalarını ARED Başkanı Birol Fedai, İnönü Anadolu Teknik, Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Bilal Bulut ve Türkiye İş Kurumu İstanbul İl Müdürü Muammer Coşkun yaptı. ARED Başkanı Birol Fedai konuşmasında “Kursiyerlerimize ülkemizin içinde bulunduğu olumsuz ekonomik koşullara rağmen, meslek edinmeleri için hazırlamış olduğumuz bu kurs ve staj programıyla kendilerini yetiştirmelerine olanak sağladık. Bundan sonra onların ilgileri ve çalışmalarını sürdürmeleri sektörde istihdamlarını kolaylaştıracaktır” dedi. Proje Koordinatörü ve aynı zamanda ARED Genel Sekreteri İbrahim Demirseren yaptığı konuşmada projenin hedeflerini, sektöre katkılarını, proje uygulama sürecini ve sonuçlarını anlattı.
Konuşmaların ardından gerçekleşen sertifika töreninde katılımcılara Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı sertifikaları ile Avrupa Birliği eğitim kurs katılım belgelerini İnönü Anadolu Teknik, Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Bilal Bulut, Türkiye İş Kurumu İstanbul İl Müdürü Muammer Coşkun, ARED Başkanı Birol Fedai, Gama Reklam San. ve Tic. Ltd. Şti.’nden Mehmet Özbakır, Alfanorm Mimarlık Mühendislik Ltd. Şti.’nden Muzaffer Öztan, Proje Koordinatörü İbrahim Demirseren, Yazım Reklam Ürünleri Ltd. Şti.’nden Muharrem Yıldırım takdim etti. Açıkhava reklamcılığı sektöründe katılımcılara faydalı olabilecek, ARED’in hazırladığı mesleki el kitapçıkları da dağıtıldı.
Törende, projenin yürütülmesi ve izlenmesinde verdiği destek için Türkiye İş Kurumu İstanbul İl Müdürü Muammer Coşkun’a, projenin ortağı olarak projenin uygulanmasında verdiği dersek için Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Mehmet Akalın’a, Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Matbaa Eğitimi Bölüm Başkanı Doç.Dr.Efe N. Gençoğlu’na, İnönü Anadolu Teknik, Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Bilal Bulut’a, projenin iştirakçisi olarak projenin uygulanmasında verdiği destek için Gama Reklam San. ve Tic. Ltd. Şti.’nden Mehmet Özbakır’a ve Sistem Reklamcılık A.Ş.’den Ertan Yıldız adına Üretim Müdürü Murat Ekmekçi’ye teşekkür plaketlerini ARED Başkanı Birol Fedai takdim etti.
Açıkhava Reklamcılığı kurslarına hem ek eğitimler hem de makine, malzeme ve ekipman desteğinde bulunan Alfanorm Mimarlık Mühendislik Ltd. Şti., Dijimed Reklam Malzemeleri İç ve Dış Tic. Mümesslilik Ltd. Şti, Gedik Kaynak San. ve Tic. A.Ş., İstanbul Reklam Ürünleri San. Tic. Ltd. Şti., Pehlivan Reklam San. ve Tic. Ltd. Şti., Sistem Printing Company, Şirvan Reklam, Nazım Özer, Yazım Reklam Ürünleri Ltd. Şti. ve Yıldız Kaynak Makinaları Tic. A.Ş.’ye teşekkür belgelerini ARED Başkanı Birol Fedai takdim etti. Açıkhava Reklamcılığı Kursu Sertifika Töreni, toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.
ARED, bu proje ile Marmara Bölgesi’nde (İstanbul, Bursa, Kocaeli, Sakarya ve Tekirdağ) ikamet eden, 17-29 yaş arası, işsiz, lise mezunu, 60 kadın ve 60 erkek olmak üzere toplam 120 gencin açıkhava reklamcılığı konusunda eğitilerek mezun olması ve %80’inin sektördeki firmalarda istihdam edilmesini hedefledi. 27 Şubat – 18 Eylül 2009 tarihleri arasında düzenlenen programa katılan gençlere 10 hafta süre ile “Baskı Teknolojileri ve Bilgisayar Destekli Tasarım –Çizim” ile “Reklam Tabelacılığı ve Aydınlatma Teknolojileri” teorik, uygulama ve staj bölümlerinden oluşan eğitimler 3 etap halinde İstanbul Bayrampaşa’daki İnönü Anadolu Teknik Lisesi’nde verildi. Teorik eğitimlerini tamamlayan kursiyerler sektör firmalarında bir ay staj yaparak bilgilerini pekiştirdi.
Kursiyerlerin eğitimlerini aldıkları konuları daha iyi gözlemleyip muhakeme edebilmeleri için üretim safhalarını bir bütün olarak izleyebilecekleri, açıkhava reklam sektöründe kullanılan ürünleri ve uygulamaları yerlerinde görebilecekleri geziler düzenlendi. Eğitimler sırasında sektör temsilcilerinin katılımlarıyla ek eğitim ve seminerler yapıldı. Eğitimler boyunca sağlanan kariyer danışmanlığı hizmeti, bireylerin açıkhava reklam sektörünü yakından tanımalarını sağlarken aynı zamanda özgeçmiş hazırlama, iş başvuruları, mülakat teknikleri gibi konularda aldıkları eğitimlerle özgüven sahibi ve kendinde üretebilme potansiyeli gören, motive olmuş bireyler haline gelmelerinde etkili oldu.
Eğitimler sonunda başarılı olan 69 Bayan, 49 Erkek olmak üzere toplam 118 kursiyerden 21 bayan, 25 erkek olmak üzere toplam 46 kursiyere iş istihdamında bulunuldu. İşsiz olan katılımcılar için ARED’in istihdam çalışmaları devam etmekte olduğu da ifade edildi.
Açıkhava reklam sektöründe faaliyet gösteren ve firmasında nitelikli insan kaynağı sorunu yaşayan sektör temsilcileri ared.org.tr web adresinde, insan kaynakları bölümünden Açıkhava Reklamcılığı Kursunu başarıyla tamamlayan katılımcıların özgeçmişlerine ulaşabilecekler.
Kaynak: www.kurumsalhaberler.com

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.