Anaokulu öğretmenleri alınacak!

Öğretmen adayları can kulağıyla MEB’den gelecek haberleri bekliyor.
MEB’den ilk sevindirici haber okul öncesi öğretmenlere geldi. Tam 17 bin öğretmen ‘usta öğretici’ adıyla atanacak.
Milli Eğitim Bakanlığı, anaokullarında görevlendirmek için 17 bin ‘usta öğretici’ atayacak. Anaokulu öğretmeni kontenjanında yer bulamayanlar ‘usta öğretici’ için müracaat edebilecek. Boş kadro kalırsa MYO çocuk gelişimi bölümü mezunları da alınacak.
Oku öncesi eğitimin önümüzdeki yıldan itibaren 32 ilde zorunlu hale getirilmesi, bu bölüm mezunları için büyük fırsat oldu. 14 Eylül’de 1.397 kadrolu, 3 bin  959’da sözleşmeli olmak üzere 5 bin 356 okul öncesi öğretmeni atamaya hazırlanan Milli Eğitim Bakanlığı, bu alandaki ihtiyacı karşılamak için 17 bin de ‘usta  öğretici’ alacak. Yine okulöncesi öğretmenliği mezunlarından seçilecek ‘usta öğretiler’ bu yıl ilk kez merkezi sistemle yerleştirilecek. Usta öğretici olmak  isteyenler, kadrolu ve sözleşmeli öğretmen atamalarıyla birlikte 11 Eylül‘e kadar internetten başvuru yapacak.
Kamu Personeli Seçme Sınavı‘nda (KPSS) alınan puana göre atanacak usta öğreticiler için 54 taban puan şartı aranmayacak. Puanı kadrolu veya sözleşmeli öğretmenliğe yetmeyecek veya istediği okula atanamayacak okul öncesi öğretmenliği mezunlarının usta öğreticiliği tercih etmesi bekleniyor. Ayrıca okul öncesi öğretmenliği bölümü mezunlarının usta öğreticilik için yeterli başvuru yapmaması halinde oluşacak boş kadro için illere, meslek yüksekokullarının çocuk gelişimi bölümü mezunları ile okul öncesi öğretmenliği bölümünde okuyan 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin başvurularını da kabul etme yetkisi verilmesi  öngörülüyor. Usta öğreticiler, eğitim-öğretim yılı ile sınırlı olarak okullarda görev yapacak. Bağımsız anaokullarında haftalık 40 ders saati üzerinden ortalama 1.087 lira, okulların bünyesinde bulunan ana sınıflarında ise haftalık 30 ders saati üzerinden ortalama 815 lira ücret alacak.
Öte yandan Danıştay‘ın meslek liselerinin ‘çocuk gelişimi’ bölümü mezunlarının derslere giremeyeceğine dair kararı nedeniyle meslek liselerinin çocuk  gelişimi mezunları anaokullarında ‘usta öğretici’ olarak çalışamayacak. Geçen yıl 10 bin civarında meslek lisesi mezununu çalıştıran bakanlık, bu eksikliğin  de sıkıntısını yaşayacak.
Kaynak: www.milliyet.com.tr

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.