Araştırma görevlilerinin sorunları

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, araştırma görevlilerinin son zamanlarda sıklıkla artan sorunlarına çözümler bulacaklarını ifade ediyor…
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, araştırma görevlilerinin sorunlarını çözmek için çalışma başlattıklarını bildirdi.
Alınan bilgiye göre, Özcan, bir grup araştırma görevlisini kabul ederek, sorunlarını dinledi. Araştırma görevlileri, 31 Temmuz 2008 tarihinde yürürlüğe giren ”Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Naklen veya Açıktan Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik”te getirilen bazı kurallar nedeniyle mağdur olduklarını ifade etti.
2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 50/d maddesine göre atanmış ve görev yapmakta olan araştırma görevlilerinin, lisansüstü eğitimlerini bitirmeleriyle birlikte üniversiteyle ilişkilerinin kesileceğini, işsiz kalacaklarını dile getiren araştırma görevlileri sorunlarının çözülmesini talep etti. Özcan da, sorunun çözülmesi amacıyla çalışma yapılacağını söyledi.
YÖK Başkanı Özcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, konuyu teknik açıdan incelettireceğini belirterek, ”Araştırma görevlilerinin sorunlarının çözülmesi için çalışıyoruz. Neler yapılabileceğine bakacağız. Bizim zaten öğretim üyesine ihtiyacımız var. Bu arkadaşları dışarda bırakmamaya çalışacağız” dedi.
Kaynak: www.milliyet.com.tr

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.