Askere sivil yargı yolu kapandı

Askere sivil yargı yolunu açan düzenleme Anayasa Mahkemesi’nde oy birliğiyle iptal edildi
Anayasa Mahkemesi, 5918 Sayılı Türk Ceza Kanunu (TCK) ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un, askere sivil yargı yolunu açan düzenlemelerini oy birliği ile iptal etti.
Karar, hükümete karşı darbe, isyan ve anayasal düzene karşı suç işlediği iddiasıyla sivil mahkemlerde yargılanan kişilerin durumunu doğrudan etkileyecek nitelikte.
Gerekçenin Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından, yürümekte olan ve sonuçlanan çok sayıda dava bu karardan etklenecek. Bu davalar ve soruşturmalarla ilgili görevsizlik kararı verilmesi gündeme gelecek.
MAHKEMELERE GERİ GİDECEK
Askerlerle ilgili savcıların elindeki tüm dosyaların ve dava aşamasındaki dosyaların, askeri savcılara ve askeri mahkemelere gönderilmesi gündeme gelecek.
Ergenekon soruşturmasında, hükümete karşı darbeyle suçlanan çok sayıda askerin durumu tartışmalı hale gelecek.
ARINÇ’IN DOSYASI ASKERDE
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a suikat iddiasıyla ilgili soruşturma dosyası, gerekçeli kararın ardından kapatılacak ve askeri savcılığın soruşturması başlayacak.
Seferberlik Tetkik Kurulu’nda yapılan aramalar da bu karardan etkilenecek. Dün sona eren aramalarda, hakim Kadir Kayan’ın elde ettiği bilgilerin ne olacağı sorusu da gündeme gelecek.
Kaynak:

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.