ASP nedir?

ASP (Active server pages) bir web programcılığı ve elektronik ticaret teknolojisidir. Günümüz deki pek çok profosyonel anlamda yayımlanan bir çok web sitesi ASP teknolojisi üzerine kurulmuştur Web programcılığı anlamında kendini geliştirmek isteyen herkes mutlaka bu dili öğrenmelidir. Ancak gerek bu konuda gerekse diğer diller konusunda yeterli kaynak yok ben de bu eksiği doldurak için böyle bir web sitesi yapmaya karar verdim.
Web sitesimdeki örnekleri ve yazıları anlayabilmeniz için az da olsa html dillinden bilginiz olması gerekli.
Ayrıca ASP uzantılı dosyalarınızı bilgisayarınızda görüntülemek için bilgisayarınız da PWS (Personel web server) kurulu olması lazım aksi taktirde .asp uzantılı dosyalarınız bilgisayarda görüntülenmez.
….
ASP ile ilk scriptimiz
Şimdi ASP ile ilk scriptimizi yapıyoruz

ASP ile ilk scriptimiz

<% @ LANGUAGE=VBScript CODEPAGE=1254 %>
<% response.write "Nihayet ASP ile ilk Scriptimizi yapıyoruz bu yazı asp nin yazdırma komutu olan respone.write ile yazdırılmıştır." %>

Bu kodları Frontpagede yada isterseniz not defterinde bile yazabilirsiniz ama profosyonel olması için Frontpagede yapıp ilk.asp ismiyle kaydediniz.
Yukarıdaki <% - %> kodları arasında yazılan ifadeler asp kodlarımızdır bu kodlar önce sunucu tarafından yorumlanır ve sonuçları sayfaya html formatında yazdırılır. Daha açık konuşmak gerekirse bu yaptığımız örneği browserde gösterirken kaynağı görüntüle dediğimizde karşımıza aşağıdaki gibi kodlar gelecektir.
Konunun devamı için:

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.