ASP sayfaların ASP.Nete Dönüştürmek (tr)

Microsoft .Net teknolojisi’ni duyurmadan önce web tabanlı uygulama geliştirmek için en yaygın kullanılan araç ASP idi. ASP’nin bu denli yaygınlaşmasındaki en önemli etken basitliğiydi. Bilindiği gibi ASP, 6 nesneye bağımlı bir script dilidir.

ASP.Net ise, .Net mimarisinde bulunan bileşenlerden yararlanan, çok geniş çatıya sahip bir programlama dilidir.

ASP.net ile oluşturulan sayfalar .aspx uzantısına sahiptir. Bir aspx dosyası çağırıldığında aspnet_wp.exe işlem yaparken, asp uzantılı dosya asp.dll’i kullanıyordu. ASP.Net ile .asp uzantısının değişmesinin amacı, aynı web server üzerinde ya da aynı proje içinde; hem asp hem aspx uzantılı projelerin çalışmasını sağlamaktır.

Bununla beraber, ASP.Net ile gelen programlama ayrıcalıkları ile tanıştıktan sonra ASP ile hazırlanmış projeleri .aspx’e dönüştürmek de bir gereksinim olarak görünebilir. Fakat bu geçişi yapmak sadece asp olan uzantıyı aspx olarak değiştirmekle mümkün değil.

Makalenin ilerleyen satırlarında bunu nasıl yapacağımızı inceliyor olacağız ancak, öncelikle “bunun avantajı nedir?” sorusuna yanıt arayalım.

Eğer uygulama senaryonuz için sıkıştırılmış bir deadline yoksa, asp uzantılı sayfalarınızı yeni baştan aspx ile yazmanız ASP.Net ile gelen birçok avantajdan faydalanmanız açısından yararlı olacaktır. Çünkü ASP.Net bir programlama dili çatısına sahiptir. Bu nedenle hem kodlama sırasında size kolaylık sağlayan araçlarla donatılmıştır, hem bir programlama dilinin esnekliğine (VB, C# vs. ) sahiptir, hem de performans açısından gözle görülür bir farka neden olmaktadır. ASP.Net ile gelen avantajların bazıları şöyle sıralamak mümkün:

* Microsoft testlerine göre ASP.Net projeleri ASP ile hazırlanmışlara oranla 2/3 kat daha hızlı çalışıyor.

* ASP.Net; projeleri run time kontrollerle sınar. Yani sizi projenizi hazırlarken, eş zamanlı olarak, hatalara karşı uyarır.

* Server controls, event handling gibi yeni özellikler ile yazılımcıya, kod yazmada kolaylık sağlar ve daha az satırda ve daha hızlı olarak uygulama geliştirmeye yardımcı olur.

Devamı için:

Kaynak=http://www.asprehberi.net/icerik/2554.html

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.