Borsa çakıldı, dolar adeta şahlandı

Siyasi arenada yaşanan gerginlik piyasaları sert bir şekilde vurdu. Borsa yüzde 4.2 değer kaybı ile 49 bin 200 puan seviyelerine geriledi.
Borsa seans içinde 49 bin 238 puan ile yılın en düşük seviyesi gördü. İMKB’deki düşüş hafta başından bu yana yüzde 8’e ulaştı.
Dolar ise 1.55 seviyesini aşarak 1.5520 TL’ye kadar yükseldi. Dolar son 7 ayın zirvesinde bulunuyor.
Yurtdışı piyasalardaki toparlanma içeriye yansımadı. Genelde yurtdışı piyasalar ile beraber hareket eden İMKB’de artık gözler tamamen içeriye çevrildi. Asker-yargı-hükümet üçgeninde yaşanan hareketli günler ve olası bir parti kapatma davası spekülasyonları piyasaların ana gündemi oldu. Uzmanlar, erken seçim senaryolarının da dile getirildiğini ve bu durumun çok olumsuz etkiler yarattığını belirtiyor.
Piyasaların düzelmesi için yurtiçindeki tansiyonun düşme gerektiğine işaret eden uzmanlar, aksi halde piyasalardaki gerginliğin devam edebileceğine dikkat çekiyor.
YABANCILAR SATIŞA GEÇTİ
Borsada yaşanan düşüşte yabancı satışları da dikkat çekiyor. Yabancıların özellikle banka hisselerinde yaptığı arka arkaya satışlar bankacılık sektöründe sert düşüşlere neden oldu. İş Bankası, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası ve Akbank gibi hisselerde yüzde 5’i aşan düşüşler yaşanıyor.
“46 BİN 700’E KADAR DÜŞEBİLİRİZ”
TEB Yatırım Stratejik Satış Planlama ve Pazarlama Direktörü Tunç Yalav, yaşanan gerginliği tarafı hiç bir kurumdan ses çıkmamasının da satışları artırdığına dikkat çekti. Yalav, “Eğer bir açıklama gelmezse, toz duman ortadan kalkmazsa 46 bin 700 desteğine kadar inebiliriz. Ancak herşeyin düzekldiğine ilişkin bir açıklama olursa da yarın bir anda hızla yükslebeiliriz. Diğer etkenlerin ekonominin önüne geçtiği bu tip durumlarda ne alım için geç kalındı ne de alım için erken denilebilir. O kadar belirsiz bir durumdayız” dedi.
DOLARIN ATEŞİ YENİDEN YÜKSELDİ
Sabah saatlerinde 1.55 TL’yi gördükten sonra 1.54’ün altına gevşeyen dolar yeniden yükselmeye başladı. Dolar hızlı bir hareketle 1.5530 TL’ye çıkarken, son 7 ayın en yüksek seviyelerini test etti.
Dolar şubat ayı başından bu yana yüzde 4.30 artış gösterdi.
Kaynak: www.internethaber.com

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.