BOZCAADA – RÜZGAR GÜLLERİ, SARAP FABRİKALARI, BOZCAADA KALESİ, YENİ KALE, ALAYBEY CAMİİ, KÖPRÜLÜ MEHMET PASA CAMİİ, NAMAZGAH ÇESMESİ MERYEM ANA KİLİSESİ

Çanakkale Iline bagli olan Bozcaada Ilçesi Ege Denizi”nin kuzey-dogusunda Çanakkale Bogazi”nin 12 denizmili güneyinde yer alan bir adadir.
Çanakkale Iline bagli olan Bozcaada Ilçesi Ege Denizi”nin kuzey-dogusunda Çanakkale Bogazi”nin 12 denizmili güneyinde yer alan bir adadir.Çanakkale Il Merkezine 25 mil, Gökçeada?ya 17 mil, Limni”ye 26 mil, Midilli”ye 27 mil,su anda ulasimin saglandigi Ezine Ilçesi Geyikli Beldesi Yükyeri Feribot Iskelesine 4 mil uzakliktadir. Çevresi 38 km tutan Bozcaada”nin alani 36.67 km2 olup, etrafindaki irili ufakli 17 adacik (0.93 km2) dahil olmak üzere 37.6 km2 lik yüzölçümüne sahiptir. www.teknolojiweb.net
Ada”da 12 burun ve 12 koy, kuzey kiyilarinda kumullar bulunmaktadir. Yilin tüm aylarinda rüzgarli, özellikle kis aylarinda asiri rüzgarlidir. Bitki örtüsünde en önemli alani baglar tutmaktadir.
Antik çagda Leukophrys,Yunan Mitolojisinde ise Tenedos adiyla bilinen Bozcaada”nin ilk sakinleri Akalarin bir kolu oldugu ve M.Ö. 2000 yillarinda yerlestikleri tahmin edilen Pelasglar (Pelazziler)dir.
Bozcaada ilk defa 1455 yilinda Fatih Sultan Mehmet devrinde Osmanli Imparatorlugu”na katilmistir. 1912 yilinda Balkan Savasi sirasinda Yunan donanmasinca isgal edilmis olup, Lozan Antlasmasi sonucunda 20 Eylül 1923 yilinda Türkiye Cumhuriyeti”ne baglanmistir
GÖRÜLECEK GEZILECEK YERLER
RÜZGAR GÜLLERI
2000 yilinda kurulan Bozcaada Rüzgar Enerji Santraline ait 17 tane rüzgar türbini adanin en bati ucunda olup ziyarete açiktir. Bozcaada Rüzgar Enerji Santrali, yaklasik 30.000 kisinin elektrik ihtiyacini karsilayan, Türkiye”nin en büyük rüzgar enerji santralidir. www.teknolojiweb.net
BOZCAADA YEREL TARIH ARASTIRMA MERKEZI
Merkeze 2 km uzaklikta, ada mimarisine uygun kerevetli bag evi seklinde insa edilmis olan Arastirma Merkezi, Bozcaada”nin yerel tarihini aydinlatacak her türlü orijinal belge ve objeyi kullanarak, Bozcaada”dan gelmis geçmis kültürleri bütün çesitliligi içinde herkes için anlasilir hale getirmeyi amaçlamaktadir.
GÖZTEPE
Adanin en yüksek noktasi (192 m.) olan Göztepe”nin, dört tarafi kusbakisi görebileceginiz etkileyici bir manzarasi vardir.
SARAP FABRIKALARI
Adada dört sarap fabrikasi bulunmaktadir.
BOZCAADA KALESI
Bozcaada”ya yaklastikça ilk gözünüze çarpan heybetli görüntüsüyle kalesi olur. Bu oldukça iyi korunmus kalenin ilk olarak ne zaman ve kimler tarafindan yapildigi tam olarak bilinmemekle birlikte Venedik, Ceneviz ve Bizanslilar döneminden beri kullanildigi bilinmektedir.
YENI KALE, ALAYBEY CAMII, KÖPRÜLÜ MEHMET PASA CAMII, NAMAZGAH ÇESMESI MERYEM ANA KILISESI

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.