Bu sistemle bedava ısınılacak!

Beklenen haber nihayet geldi, olması gereken oldu. Nihayet bir bilim adamı o sistemi geliştirdi. Bedavaya ısınacağız!
Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Çevre Mühendisliği Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Niyazi Demircan, güneş enerjisi ile ısınmayı sağlayan sistem geliştirdi.
Yrd. Doç. Dr. Niyazi Demircan, güneş enerjisi ile ısınmayı sağlayan bir sistem geliştirdiğini ve sistemin, Akdeniz Üniversitesi Temiz Enerji Merkezi’nin üniversite yerleşkesi içinde bulunan Çevre Koruma Merkezinde uygulandığını bildirdi.
Sistemin tamamen yerli imalat olduğunu ve ithal malzeme kullanılmadığını kaydeden Yrd. Doç. Dr. Demircan, tasarımın kendisine ait olduğunu, montaj işleminin ise Türkiye çapında faaliyet gösteren bir firma tarafından yapıldığını söyledi. Yrd. Doç. Dr. Demircan, ”Türkiye’de ilk kez bir mekan bu dizayna sahip bir güneş enerjisi sistemiyle ısıtılıyor. Aynı zamanda bu uygulamayla Çevre Koruma Merkezi, Türkiye’de ilk kez güneş enerjisiyle ısıtılan kamu kurumu oluyor” dedi.
TÜRKİYE’NİN YÜZDE 70’İ BÖYLE ISINABİLİR
Bu sistemin herhangi bir emisyonunun bulunmaması sayesinde hava kirliliğine yol açmayacağını, aynı zamanda sıcak su kaynağı olarak da kullanılabilen kombine bir yapıya sahip olduğunu vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Demircan, ”Hem sıcak su kaynağı, hem de mekan ısıtılması amacıyla kullanılan kombine bir sistem. Ancak sistemin uygulanacağı mekanın ısı yalıtımının iyi yapılmış olması verimin artması açısından çok önemli” diye konuştu.
Yrd. Doç. Dr. Demircan sistemin Türkiye’nin yüzde 70’inde kullanılabilir olduğunu belirtti.
8 YILDA BEDAVA ISINMA
Yrd. Doç. Dr. Niyazi Demircan, güneş enerjisiyle elektrik üretiminin maliyetinin yüksek olduğunu, ancak 2020’li yıllarda yaygınlaşmasının ve maliyetinin düşmesinin beklendiğini ifade ederek, ”güneş enerjisi kullanılarak ısınma sistemi kurulması, düşük maliyetlerle yapılabiliyor ve bölgeye göre değişmekle birlikte 6 ile 8 yılda kendisini amorti edebiliyor. Yani bu sistemin kurulu olduğu mekan, en geç 8 yılın ardından bedava ısınacak” dedi.
 Kaynak: www.internethaber.com

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.