Cep abonelerine güzel haber

Cep telefonuyla konuşmada ara bağlantı ücretleri indirildi. Abonelere ALO’da ucuzluk olarak yansıması bekleniyor.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), 1 Nisan’dan geçerli olmak üzere ‘ara bağlantı ücretleri’ni yüzde 50-52 aralığında indirdi.
BTK Başkanı Tayfun Acarer, ara bağlantı ücretlerinde ciddi bir indirim yapıldığını belirterek, “Bunun görüşme ücretlerini de düşüreceğini söyleyebiliriz. Beklentimiz bu yönde” dedi.
Konuşmaların yüzde 65’inin operatörün kendi aboneleri arasında olduğuna dikkat çeken Acarer, “Yüzde 35’lik kısmı ise operatörden operatöredir. Bu indirimin özellikle operatörden operatöre (Turkcell’den Vodafone’a, Avea’dan Turkcell’e gibi) gerçekleştirilen ‘ALO’da ücretleri düşüreceğini hesaplıyoruz” diye konuştu. Acarer, bu indirimin şebeke içi (örneğin Turkcell’den Turkcell’e, Avea’dan Avea’ya, Vodafone’dan Vodafone’a) görüşme ücretlerine de olumlu yansıyacağını umut ettiğini söyledi.
Acarer, operatörlerin yaptıkları kampanyalarla konuşma ücretlerini düşürdüklerini hatırlattı. Geçen yıl da ara bağlantı ücretlerinin ciddi oranlarda düşürüldüğüne işaret eden Acarer, şöyle devam etti: “Buna paralel konuşma ücretleri düştü. Operatörlerin bir kaybı oldu mu? Hayır. Krize karşın konuşma sürelerinde yüzde 28 artış oldu. Operatörlerin geliri arttı.”
Ara bağlantı ücreti nedir?
Örnek olarak, abonelerden biri A, diğeri B cep telefonu operatöründen hizmet alıyor. A abonesi, B abonesini aradı. A operatörü, B operatörünün görüşme sırasında sahip olduğu altyapıyı kullandığı için B operatörüne belli bir ücret ödüyor. Buna ara bağlantı ücreti deniliyor. Ara bağlantı ücreti düştükçe operatörlerin maliyetleri de düşüyor. Buna bağlı olarak konuşma ücretleri iniyor.
‘Teknolojimizden uygun fiyatlarla yararlanılacak’
Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, dün duyurulan arabağlantı tarifelerine ilişkin yaptığı açıklamada, “Müşterilerimiz Turkcell kalitesinden ve teknolojisinden daha da uygun fiyatlarla faydalanabilecek” dedi. Ciliv, şöyle konuştu: “Kullanım oranlarının artacağına inanıyorum. Finansal anlamda etkileri olabilecek bu kararın sektörde şartları değiştirdiği için fırsatlar barındıracağını düşünüyorum. Turkcell olarak değerlendirmeleri yapıp, en iyi teknoloji ve hizmeti, en uygun fiyatlarda müşterilerin tercihine sunmaya devam edeceğiz.”
Kaynak: www.internethaber.com

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.