Çocuklara GPS dadı

Çocuklar için dadı tutmaya gerek yok. Teknoloji bu konuya da el attı. Küresel yer belirleyen saat dünya bir ilk.
Las Vegas’ta düzenlenen tüketici elektroniği fuarı CES’te bir firma, çocuklar için geliştirilmiş küresel yer belirleme sistemine (GPS) sahip kol saati tanıttı.
İngiliz Lok8u adlı şirket tarafından üretilen “Nu•M8 “, çocuğun bileğine takıldığında çalışmaya başlıyor ve çıkarılması da çok zor. 225 dolar fiyata sahip ürün, yaptığı iş dolayısıyla dünyada bir ilk.
Çalıştığı süre boyunca GPS uydu sistemiyle iletişim halinde olan saati takan çocuğun yeri sürekli olarak Look8u sunucularına bildiriliyor. 3 metre hata payıyla çocuğunun nerede olduğunu bilmek isteyecek aileler bu servis için ürünün satış fiyatına ek olarak aylık 10 dolar ödemek durumundalar. 3 gün şarj edilmeden çalışabilen ürün, bu yıl içinde İngiltere ve ABD’de satışa çıkacak.
Şirketin sözcüsü Matthew Salmon, “Nu-M8 “in çıkarılması halinde ailelerin belirledikleri cep telefonlarına uyarı mesajı geleceğini ve çocuğun bulunduğu yeri, sokak adı ve posta kodunu içeren bilginin aileye iletileceğini söyledi. Sözcü ayrıca, ailelerin önceden belli bir alanı, yani bir tür görünmez bir bariyer alan belirleyebileceğini ve çocukların bu alandan çıkmaları halinde haberdar edileceklerini anlattı.
Binlerce insanın bu ürünle ilgili bilgi almaya çalıştığını bildiren sözcü, bazılarının da bunu biraz “Big Brother” gibi algıladığını, ancak amacın sadece meraklı ailelerin kaygılarını gidermek olduğunu söyledi.
Firmalar, daha önceleri de ailelerin çocuklarının yerlerini belirlemeye dair ürünler geliştirmişlerdi ancak, bu çözümler genelde cep telefonlarına endeksli oluyordu ve telefonun pili bittiği ya da çıkarıldığı zamanlarda etkinliklerini kaybediyordu, kol saati olarak tasarlanmış bu ürünün diğerlerinden farkı saat koldan çıkarıldığı anda aileleri uyarıyor olması.
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.