Crawl Budget Nedir?

Crawl Budget Türkçe anlamıyla özellikle tarama bütçesi Google botları içinde hazırda bulunan bütün sahip olduğunuz sayfaların günlük olarak kaç tanesine uğradığını belirten terimdir. Ziyaret edilme sayısının istatistiklerinin çıkarılması ve ön plana çıkarılmasıyla birlikte birtakım çalışmaların yapıldığını gösterir.

Çeşitli niteliklerinin tespit edilerek geliştirilmesi düzleminde hareket edilmiş olur. Tarama geçmişi içinde yaygınlık gösteren özelliklerin saptanması ve yüklenmesi ile ön plana çıkması sağlanır.

Tarama bütçesi olarak literatürde yer alması ve aynı zamanda tarama esnasında kullanılan çalışmaların gösterilmesini sağlayan uzantılardır. Belirgin olarak ortalama bir rakama sahip olunmasını ifade etmekle birlikte hareketli bir yapıya sahip olduğu gözlemlenir.

Dinamik yapıya sahip olduğu için her geçen gün değişkenlik gösteren bazı faktörlerin etkisiyle de farklılıklar göstermiş olacaktır. Verilerin saptanan kriterlere göre tarama bütçelerinin oluşturulması ve geliştirilmesi için çalışma düzenekleri oluşturulur.

Teknoloji meraklıları için sayfaların ve belirlenmiş olan sitelerin uygun bir biçimde yerine getirilmesi üzerinde durulur. Tarama bütçesinin yenilenen özellikleri ile birlikte ön plana çıkmış olan kriterleri değerlendirilmiş olur. Google tarafından saptanmış olan tıklanma tarama verileri incelenerek veri geçmişi üzerinde durulmuş olacaktır.

Crawl Budget ve Özellikleri Nelerdir?

Crawl Budget ile birlikte daha çok Google tarafından belirlenmiş olan herhangi bir sayfaya yapılan ziyaret sayısını ifade etmiş olacaktır. Arama sonuçlarının istatistiklerinin çıkarılması ve bu bağlamda geniş ölçüde desteklenmesi belirlenmiş olur.

Crawl Budget nitelikleri sayesinde tespit edilen linklerin sıraya eklenmesi ve sırasıyla da belirlenmiş olan linklerin taranması sağlanmış olur. Tarama bütçesinin geliştirilmesi ve düzenlenmesi esnasında birtakım düzenlemeler yapılmış olacaktır.

Düzenleme İçerikleri

Google Dizini > Dizin Durumu sekmesi içinde toplam sayfa sayısını görebileceksiniz. Sitelere ayrılmış olan tarama bütçelerine verilen isimler olarak görülür. Teknik uyumluluğuna göre tarama bütçeleri de değişiklik göstermiş olacaktır.

Özellikle site tarama maliyet ve sürelerinin azaltılması adına ihtiyaç listeleri oluşturulur. Oluşturulan bu ihtiyaç listeleri ile birlikte daha çok her sitenin otoritesine göre değil içerik sayıları ile birlikte ortaya çıkarılmış sayılır. Her sitenin sahip olduğu niteliklerin incelenerek geliştirilmesi düzenlenerek sonuçlar elde edilmeye çalışılır.

Google aramaları içerisinde sitelerin ve sayfaların görünü kılınmasını sağlayan değişiklikleri kaydedilmiş olur. İyileştirmek ve düzeltmek için birtakım çalışmalar yapılmış olur. Bütçe kapsamında taranmış olan linklerin önemli ve değerli olanları seçilmiş olur.

Crawl Budget ve Kullanımları

Crawl Budget yani tarama bütçesi hesaplama ile birlikte sitelerin sahip olduğu boyutlar, sayfa sayıları ve backlink kalitesi başta olmak üzere çeşitlilik göstermiş olacaktır. Bu çeşitlilik ile beraber hesaplama düzeni oluşturularak yerine getirilen düzenlemeler sunulmuş olur.

Crawl Budget iyileştirilmesi ve yerine getirilmesi için uygulanan adımların önemli detayları bulunur. Bu detaylar ile birlikte daha çok sitelerin daha hızlı açılması sağlanarak gelişimi sağlanır. Pratik ve hızlı kullanımların sağlanarak düzenlenmesi esas olarak kabul edilmiş olur.

Tarama bütçesi ile birlikte en çok tespit edilen Google aramalarının sayfaların görünürlüğünü sağlaması ile birlikte detayları incelenmiş olur. Site hızının arttırılmasının yanı sıra daha çok dizine eklenmeyecek olan sayfaların saptanarak site yapısının iyileştirilmesi belirlenmiş olur.

Tarama İşlemi

Yönlendirmelerin tespit edilerek düzenlenmesi adına çalışmalar yapılmış olur. Örneğin; var olan bilgilerin güncellenerek tarama bütçelerinin oluşturulması ve uygun boyuta taşınması esası öncelik olarak belirtilir.

Tarama bütçe oranının nasıl çalıştığına dair yapılan güncellemeler esasında sitenin boyutu üzerinde de etkisini göstermiş olacaktır. Elde edilen veri ve sonuçlar eğer 10’un üzerinde tespit edilmiş ise menü içinde tarama verileri kontrol edilmiş olacaktır. Kontrol sonrasında düzenlenmiş olan çalışmaların gözden geçirilmesi temel düzeyde incelenmiş olur.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.