Doğalgaz zammına Erdoğan tepkisi

Erdoğan, doğalgaz zammıyla ilgili sert konuştu. Başbakan bakın haberleri nasıl yalanladı…
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şubat ayında doğalgaza zam yapılacağı haberlerini yalanlayarak, zam yapılmayacağının sinyalini verdi.
Başbakan Erdoğan, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borissov ile ortak basın toplantısı düzenledi. Gazetecilerin sorularını da cevaplandıran Erdoğan, Şubat ayında doğalgaza zam yapılacağına ilişkin haberleri yalanladı. Erdoğan, Türkiye’nin doğalgazı dışarıdan aldığını ve fiyatların da dünya fiyatlarına göre değiştiğini belirterek, şunları kaydetti:
“Bunun tamamını sübvanse etmek bütçemize çok ciddi olumsuz etkileri olacaktır. Buna biz tabi bir yere kadar katlanıyoruz. Nitekim 1 Mayıs’tan şu ana kadar da hep katlandık yine katlanıyoruz ama şu anda da yine katlanmaya devam edeceğiz. Gazetelerde yer alan zam haberlerinin hiçbirisi doğru değildir. Eğer başbakan bu konuyla ilgili bir açıklama yaparsa yaptığı gün bu doğrudur. Diğer haberlerin hepsi yalandır. Kim bu haberi veriyorsa, kim yazıyorsa hepsi yalandır. Şu ana kadar yazanlar da bunu yalan haber olarak yazmışlardır. Hükümetimize yönelik bunlar provokatif haberlerdir. Buna özellikle burada hatırlatmak istiyorum. Şu anda gündemimizde böyle bir şey yok. Eğer zam yapılacaksa yapacağımız zaman, bunu artık bakanım da açıklamayacak, bizzat ben açıklayacağım.”
YALÇINKAYA’YA YANIT
Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’nın ‘Siyasi partilere kapatma davası açılabilir ve siyasi partiler bunu hisseder’ açıklamasının hatırlatılması ve bu konudaki değerlendirmesinin sorulması üzerine de şöyle konuştu:
“Benim, siyasi partilerin hissetmesi gibi bir doğrusu bugüne kadar demokrasi içerisinde böyle bir özelliği doğrusu ben genel başkan olarak yakalayamadım. Bugüne kadar genel başkan olarak görüştüğüm, tanıştığım, bildiğim bir siyasi parti liderinin de böyle bir hissiyatı olduğunu duymadım. Bazı uygulamalar ortaya çıkar vesaire Ondan sonra zaten süreci takip edersiniz ama ortada hiçbir şey yokken ‘böyle bir şey vardır veya hissederler’ denilirse, o ülkede demokrasi çarkı sağlıklı çalışmaz. Niye sağlıklı çalışmaz? Her an kapanacağını hisseden bir siyasi partinin o ülkenin demokratik yaşamına katkısı ne derece olabilir.”
AK Parti’nin parlamentonun yüzde 65’ine sahip olduğunu, diğer siyasi partilerin de yüzde 35’ini paylaştığını hatırlatan Erdoğan, “Devamlı bununla yatıp, bununla kalktığınız zaman ülkede istikrardan, güvenden bahsedemezsiniz. İstikrarın ve güvenin olmadığı bir ülkede ekonomik kalkınma olabilir mi, o ülkede temel hak ve özgürlükler sağlıklı yürüyebilir mi? Onun için de öyle bir hissiyatın içinde yaşamak demokrasi ile eşanlamlı olamaz” diye konuştu.
Kaynak: www.internethaber.com

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.