Dokunmatik ekranlı İnternet telefonu

Nokia’nın yeni ‘mobil bilgisayarı’ N97, Maps ve Mail on Ovi’yi de içeren yeni Ovi servislerini barındırırken dokunmatik ekranıyla ilgi çekeceğe benziyor.

Nokia, N97’yi İnternet’i yoğun olarak kullanan tüketiciler için tasarladığının altını çiziyor. A-GPS (Assisted Global Positioning System – Destekli Küresel Konumlandırma Sistemi) sensörleri ve bir elektronik pusula ile entegre edilen cihaz sezgisel olarak nerede bulunduğunu anlıyor. Nokia N97, sosyal ağların eş zamanlı olarak güncellenmesini kolaylaştırıyor, insanlara ‘durumlarını’ güncellemeri, resim ve videolarının yanı sıra bulundukları yeri istedikleri arkadaşlarıyla paylaşma olanağı tanıyor. Nokia’nın amiral gemisi Nseries ailesindeki bu yeni mobil bilgisayar; tam bir QWERTY klavye ile geniş bir 3,5″ dokunmatik ve kişiselleştirilmiş ekranı birleştirerek, sosyal ağlara ve İnternet sitelerine ‘her zaman açık’ bir pencere sunuyor.
Bir haritadan daha fazlası
Maps on Ovi insanların çıkacakları yolculuğu önceden evlerindeki kişisel bilgisayarlarında planlayıp cep telefonlarındaki haritalarda senkronize edebilmelerini, hareket halindeyken önceden planlanmış rotalara ve sık kullanılan hedeflere erişmelerini sağlayan ilk ücretsiz servis olarak dikkat çekiyor. Firma, Nokia Maps’i önümüzdeki aylarda insanların dilediği yerleri saklayıp organize edebileceği, yolculukları için ilk planları yapacağı, daha sonra yeniden düzenleyebileceği bir yer haline getirmeyi hedefliyor. İnsanlar yerlerini ve kişisel ya da sosyal açıdan anlamlı buldukları tüm içeriği dostlarıyla paylaşabilecek, onları etkinliklerine ve deneyimlerine davet edebilecekler.
Mail on Ovi ve Nokia Messaging: Geniş kitleler için mobil e-posta
Dünya nüfusunun yüzde 75’i henüz e-posta kullanmıyor. Bu insanların çoğu için ilk e-posta deneyimi bir kişisel bilgisayarda değil, bir cep telefonunda olacak. Tüketici e-posta ve anında mesaj (IM) uygulamalarını mobilleştiren Nokia Messaging ile birlikte Mail on Ovi, mobil e-postayı geniş kitlelerce kullanılabilir hale getiriyor. Mail on Ovi ile kullanıcılar mobil cihazlarının yanı sıra çevrimiçi bir portal üzerinden de e-posta oluşturabilecek ve e-postalarına erişebilecekler. Öte yandan Nokia Messaging, tüketicilere Yahoo! Mail ve Yahoo! Messenger, Window Live Hotmail, Gmail ve GTalk ve AOL IM’den varolan e-posta ve anında mesajlaşma (IM) hesaplarının yanı sıra tüm dünyadan binlerce İnternet servis sağlayıcının e-posta ve anında mesajlaşma (IM) çözümlerine Nokia cihazlarının çoğundan ulaşma olanağı sunacak. Nokia, Nokia Messaging, Mail on Ovi ve kurumsal mobil e-posta (Microsoft Exchange Activesync ve Lotus Traveler) dahil mesajlaşma çözümlerinin kullanımını sağlayan yaklaşık 200 milyon cihazı pazara sunmuş durumda.
Barselona’da Nokia World 2008’in açılışında konuşan Nokia CEO’su Olli-Pekka Kallasvuo şunları ifade etti: “Bugün, birbirimizle ve dünyayla bağlantı kurma ve etkileşim şeklimizde bir başka köklü değişikliğin eşiğindeyiz. Aslında İnternet’i ve bağlanma şeklimizi zenginleştiriyoruz; kendi dünyanızla daha yakın ve uyum içinde olma gücünü ellerinize sunuyoruz. Bu dünya İnternet’i istediğiniz zaman ve sevdiğiniz biçimde kişiselleştirme ve özelleştirme gücüne sahip olduğunuz; dolayısıyla, günlük hayatınızın daha da kolaylaştığı bir dünyadır. Tüm dünyada 1 milyardan fazla kullanıcımız ve giderek büyüyen çözümlerimizle, İnternet’i sizin İnternet’inize dönüştürmeyi hedefliyoruz.”

Kaynak:

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.