Dolar 14 ay öncesine geriledi

Dolar öyle böyle düşmedi. Tam 14 ay öncesine geriledi. Ama borsalar yükseliyor. Altın ise rekor üzerine rekor kırıyor.
Güne düşüşle başlayan dolar, bir yıl aradan sonra ilk kez 1.45 TL’nin altına geriledi. Dolar sabah açılışın ardından 1.4480’e kadar geriledi. Dolar 1.44’lü rakamları en son 15 Ekim 2008’de görmüştü.
Doların diğer para birimleri karşısındaki değer kaybı bugün de devam ediyor. Dün euro karşısında son bir yılın en düşük seviyesini gören dolar, bugün de son 14 ayın dibini test etti.
Euro/dolar paritesi 1.4890 seviyesine kadar yükseldi.
BORSALAR YÜKSELİYOR
Dolardaki düşüşe karşın borsalar yükselmeye devam ediyor. İMKB açılıştan sonra yüzde 1.5 artışla 50 bin 830 puana kadar çıkarken, Avrupa borsalarında da yüzde 1’i aşkın yükselişler izleniyor.
ALTINDA YENİ REKOR
Altın fiyatlarının rekor seyri bugün de devam ediyor. Dolardaki düşüşle birlikte emtialara yönelen yatırımcıların alışları altına 1071 dolar ile yeni rekorunu kırdırdı.
Diğer taraftan uluslararası ham petrol fiyatları da son bir yılın en yüksek düzeyine ulaştı. Gösterge ham petrolün Kasım ayı varil teslim fiyatı 91 sentlik artışla, 75 doları aşarak 75 dolar 6 sent düzeyine çıktı.
Yılbaşı öncesinde, petrol talebinin artış göstereceği belirtilirken, ABD Dolarındaki düşüşün de petrol fiyatlarını yükselten diğer bir unsur olduğu belirtiliyor.
Kaynak:

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.