Dolar son bir yılın dibini gördü

Dolar bir yıldan beri böyle çakılmamıştı. Bugün Euro karşısında büyük değer kaybetti. Etkisi hemen Kapalıçarşı’da görüldü.
Dolar Euro karşısında 1 yıl önceki seviyeye geldi. Euro/dolar paritesi 1.4874 ile son 1 yılın en yüksek seviyesine çıkarken, dolar içeride de 1.4540 ile yine son 1 yılın dibini gördü.
Dolar Euro karşısında Lehman Brothers’ın batışından bu yanaki en düşük seviyesinde bulunuyor. Euro/dolar paritesi bugün 1.4874’e kadar ulaştı.
KAPALIÇARŞI’DA BİR YIL ÖNCEKİ SEVİYEYE GERİ DÖNDÜ
Piyasalardaki olumlu rüzgarlar ve IMF beklentilerinin baskı altına aldığı dolar kuru bugün de geriliyor. Dolar 1.4540 ile tam bir yıl önceki seviyelere geri döndü. Dolar son olarak 16 Ekim 2008’de 1.4540’lı seviyelerden işlem görmüştü.
ALTIN REKOR KIRDI
Diğer taraftan dolarda yaşanan düşüş altın ve petrolü de yukarı itiyor. dolardan umudu kesen yatırımcıların emtialara yönelmesiyle altının ons fiyatı 1,065 dolara çıkarak, tüm zamanların rekorunu kırdı.
VTB Capital’den ekonomist Andrey Kryuchenkov, altının 1,061 dolar eşiğini aştığını ve 1,100 doları bulmasının beklendiğini söyledi. Kryuchenkov, ay sonuna doğru diğer dalgalanmaların doların seyrine bağlı olduğunu söyledi.
PETROL DE YÜKSELİYOR
ABD ham petrolünün varil fiyatı Kasım ayı teslimi 52 sent artarak 73,79 dolara çıktı.
Tokyo SCM Securities analisti Sumisho Sano, yılın geri kalan kısmında petrolün 70 ve 80 dolar aralığında seyretmesini beklediklerini ifade etti.
Kaynak:

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.