Einstein Kimdir?ALBERT EINSTEIN [1879 – 1955]

   Tüm zamanların en büyük fizikçilerinden biri olan Albert Einstein, 14 Mart 1879 yılında  Almanya’nın Ulm kentinde doğdu. Einstein 1905’te 26 yaşında, fizikte devrim meydana getiren dört bilimsel makale yayınladı. makalelerden biri ona 1921’de Nobel Fizik Ödülünü kazandıran fotoelektrik olayıyla ilgiliydi.Diğer iki makale, onun fiziğe hepsinden daha önemli katkısı olarak kabul edilen özel görelilik kuramı ile ilgiliydi.
Einstein 1915’te, kütle çekimini uzayın yapısına ve zamana bağlayan genel görelilik kuramı üzerine çalışmasını yayımladı.Bu kuramın en çarpıcı öngörüsü, ışığın bir kütle çekim alanı tarafından saptırılabilmesidir.Astronomlar tarafından 1919’da, tutulmuş güneş yakınındaki parlak yıldızlar üzerinde yapılan ölçümler Einstein’ın öngörüsünü doğruladı.Böylece Einstein birdenbire dünyaca tanınan bir şöhret oldu.
Einstein Modern Fiziğin gelişmesinde çok önemli katkılarda bulundu.Bunlar arasından ışık kuantumu kavramı ve 40 yıl sonra Lazerin bulunmasına önayak olan uyarılmış ışınım yayılması düşüncesi de vardır
18 nisan 1955 yılında 76 yaşında geçirdiği beyin kanaması yüzünden Princeton,A.B.D
de hayatını kaybetmiştir.
Kaynak: Bu içerik internet kaynaklarından yararlanılarak sitemize eklenmiştir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.