Ekran kartı gözümüz olacak!

Canavar grafik işlemciler sadece oyun oynamak için kullanılmıyor: İşte gözümüze kadar giren GPU’lar.
Harvard ve MIT üniversitelerinden araştırmacılar, düşük maliyet yüksek performans özelliğine sahip; oyun amaçlı grafik işlemci ünitelerin, insanda yapay görüş sağlamak için kullanılmasına çalışıyor.
Harvard Rowland Enstitüsü ‘Visual Neuroscience’ grubu baş araştırmacısı David Cox, yaptığı açıklamada; Görme gibi kompleks bir sistemde, ‘tersine tasarım’ın son derece güç olduğunu ve yüzlerce milyonla ifade edilebilecek sayıda birleşik işlemci gücüne ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. İşlemci gücünün, problemin yalnızca bir bölümünü oluşturduğunu sözlerine ilave eden Cox, tek tek her parçadan elde edilen verinin, beynimizce gerçekleştiren işlemler sayesinde anlamlandırılabildiğini hatırlatarak; çalışmalarının bu alanda yoğunlaştığını belirtiyor.
Araştırma takımı çalışmalarında ayrıca, moleküler biyolojide kullanılan görüntüleme sistemlerinden yararlanıyor. Yapay bir görme sisteminin şu yüz tanıma, obje takibi, mimik ve hareket çözümleme ile otomotivde yayaların fark edilebilmesi gibi uygulama alanları bulacağı düşünülüyor.
Kaynak: www.chip.com.tr

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.