Elektrikli otomobil devrinde gelişmeler

Piyasaya 2011 yılında sürülecek olan Opel’in ürettiği elektrikli otomobil Ampera, tam dolu akü ile 60km yol katedebiliyor…
Opel, Ampera’yı devrim yaratan geniş aralıklı elektrikli otomobil olarak duyurdu. Beş kapılı, dört koltuklu Opel Ampera, 2009 Cenevre Motor Show’da tanıtıldı.
5 kapılı, 4 koltuklu Opel Ampera’nın dünya prömiyerini yaparken, izleyenleri heyecanlandırdı.
Piyasaya 2011 yılında sürülecek Ampera’da aracı hareket ettirme görevi, gücünü lityum-iyon akülerden alan 151 bg’lik bir elektrik motoruna verilmiş. Tam dolu akü ile Ampera, 60 km. boyunca sadece elektrikle gidebiliyor.
GM Avrupa Pazarlama Sorumlusu Alain Visser, “Opel; Ampera’yla birlikte, müşterilerine yüzlerce kilometre boyunca sürekli olarak elektrikli sürüş deneyimi yaşatacak ilk Avrupalı otomobil üreticisi olacak,” diye açıkladı.
GM’nin Voltec adı verilen ve çığır açan elektrik tahrikli teknolojisi, diğer gelişmiş tahrik sistemlerinden farklı bir şekilde çalışıyor. Ampera, 60 kilometreye kadar olan kısa yolculuklarda, standart bir 230v priz ile şarj edilen, yalnızca bir adet lityum-iyon akü kullanıyor. Daha uzun mesafeler içinse, otomobil küçük bir içten yanmalı motor tarafından üretilen elektrikle yoluna devam ediyor.
Ampera, çoğu Avrupalı müşterinin, sözgelimi yaklaşık yüzde 80’i günde 50 kilometreden az yol yapan Alman sürücülerin gündelik sürüş programlarıyla mükemmel bir uyum sağlayacak.
 
Kaynak: www.milliyet.com.tr

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.