Ericsson altyapısı ile TeliaSonera’dan Norveç ve İsveç’te 4G/LTE

TeliaSonera, 2010 yılı boyunca İsveç’in 25 büyük şehrini, Norveç’in Oslo dahil en büyük dört büyük şehri ile birlikte 4G kapsama alanına almayı umuyor. Ericsson (NASDAQ:ERIC), ana şebeke altyapısı ve LTE sağlayıcısı olarak seçildi.
TeliaSonera’nın 4G/LTE şebekesi sayesinde İskandinav bölgesi Telekom alanında yeniden lider duruma gelecek. TeliaSonera, artık müşterilerinin gerçek zamanlı web, online oyun, sosyal medya işbirliği ve video konferans gibi etkileşimli ve kapasiteye bağlı servislerden yararlanmalarını sağlayacak, yeni nesil kablosuz genişbant şebeke bağlantısını sunacak.
TeliaSonera’nın Mobilite Servislerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve CTO Lars Klasson konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Sundukları ileri teknoloji ve rekabetçi olanaklar nedeniyle TeliaSonera’nın 4G şebekesini kurmak ve İsveç ile Norveç’te hayata geçirmek üzere Ericsson’u seçtik. Ticari 4G servislerini dünyada ilk kullanan bizim müşterilerimiz olacak. İskandinav ülkelerinde mobil genişbant kullanımı gittikçe artarken, biz de bu yüksek hız ve kapasite talebini 4G ile karşılıyoruz.”
Ericsson’un İskandinav ve Baltık Bölgesinden Sorumlu Başkanı Mikael Bäckström ise şu açıklamayı yaptı: “Yüksek veri trafiğine sahip yeni nesil mobil şebekelere doğru geçerken şebeke kalitesinin güvenliği hayati bir önem taşıyor. Alanında lider teknoloji ve servisler sunabilme yeteneğimizle başarılı bir çıkış gerçekleştirmek ve TeliaSonera’ya yeni müşteri servisleri sunmasında gereken desteği sağlamak için çok çalışacağız.”
Ericsson’un verdiği destek ile TeliaSonera kısa bir süre önce dünyanın ilk ve en geniş LTE servisini Stockholm’de sunmaya başlamıştı. Ericsson, bugüne dek dört büyük operatörle ticari LTE anlaşması imzalamıştı. Bu operatörler arasında ABD’de Verizon Wireless, Japonya’da NTT DoCoMo ve İsveç’te TeliaSonera yer alıyor.
Yeni nesil mobil iletişim teknolojisi olan LTE, büyük boyutlar verinin belli bir frekans yelpazesindeki kullanımını optimize ederek, verimli ve maliyet avantajlı bir şekilde hızla aktarımına izin vermektedir. Yükselen hız ve azalan gecikme süreleri sayesinde müşteriler, online olarak sunulan her çeşit servisin (gerçek zamanlı web, online oyun, sosyal medya ve video konferans gibi…) keyfini hareket halindeyken ve zahmetsizce çıkarabilirler. LTE, geleceğin yeni ve geliştirilmiş internet uygulama ihtiyaçlarını karşılamaktadır.
Ericsson kablosuz teknoloji alanındaki öncülüğüne devam ederken, aynı zamanda da LTE’nin geliştirilmesi alanında da sektöre liderlik ediyor. Ericsson NTT DoCoMo ile birlikte, 2004 yılındaki uluslararası standardizasyon girişimi “3rd Generation Partnership Project”de (3’üncü Nesil İşbirliği Projesi – 3GPP) LTE standardizasyonunu tanıtarak, grubun katılımcılarının büyük bir kısmının onayını almıştı. Bunun yanında Ericsson, LTE’ye yönelik tüm esas patentlerin %25’ini de elinde tutmayı bekliyor. Böylece Ericsson bu alanda sektörün en büyük patent sahibi olacak.
www.ericsson.com
www.twitter.com/ericssonpress
www.facebook.com/technologyforgood
Kaynak: www.kurumsalhaberler.com

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.