Ericsson Dördüncü Çeyrek Sonuçlarını Duyurdu

Ericsson (NASDAQ:ERIC), 2009 yılı mali yılına ait dördüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı. Ericsson’un son çeyrek satışları geçen çeyreğe göre %26 oranında artarak 58.3 milyar İsveç Kronu olurken, tüm yıla ait satışlar neredeyse aynı kalarak 206.5 milyar İsveç Kronu olarak gerçekleşti. Ericsson, yeniden yapılanma masrafları hariç dördüncü çeyreği 7.5 milyar İsveç Kronu ve tüm yılı 24.6 milyar İsveç Kronu faaliyet karı ile tamamladı. Şirketin net karı ise dördüncü çeyrekte 0.7 milyar, tüm yılda ise 4.1 milyar İsveç Kronu oldu.
CEO’NUN AÇIKLAMASI
“2009 yılının ikinci yarısı boyunca, bir çok pazarda azalan operatör harcamaları satışlarımız üzerinde etkili oldu.
Tüm yıla ait grup satışları ise en az etkilenen alan oldu ve işletme karı geçen seneye göre yükseldi,” diyen Ericsson CEO’su ve Başkanı Hans Vestberg sözlerine şöyle devam etti: “Tüm segmentlerdeki pazar paylarının durumu iyi, nakit akışı başarılı ve finansal pozisyonumuz ise güçlü. Hizmet alanındaki çalışmalarımız iyi sonuçlanırken, ortak girişimlerimiz kar etme noktasına gelmiş bulunmakta.
Ses tabanlı altyapılardan mobil genişbanda kayan yatırımlar ise devam ediyor. Kullanıcı sayısı ve oluşan trafik hızla büyüyor ve kısa bir zaman içinde milyarlarca kişi internete genişbant üzerinden bağlanıyor olacak. GSM satışlarındaki beklenen azalmayı takip eden az önce belirttiğim yatırımlarda gerçekleşen bu değişiklik, mevcut ekonomik ortam yüzünden hızlı bir şekilde gerçekleşirken; mobil genişbant ve yeni nesil IP ağlarına yapılan yatırımlardaki büyüme henüz bu durumu dengelemedi.
Mevcut operatör yatırım davranışları bölgeye ve ülkeye göre çeşitlilik gösteriyor. 2009 yılı boyunca, özellikle Merkez Avrupa, Orta Doğu ve Afrika gibi gelişen pazarlarda faaliyet gösteren operatörlerin, yatırımlarında gittikçe daha tedbirli oldukları görülüyor. Bunun yanında Çin, Hindistan ve ABD dahil diğer pazarlar, büyük şebeke kurulumlarıyla iyi bir gelişim göstermeye devam ediyor. Aynı zamanda operatörlerin yönetilen servisler ve danışmanlık gibi operasyonel verimliliklerini hedef alan hizmetlere yönelik taleplerindeki büyük artış da sürüyor.
Yıl boyunca, örneğin Verizon ve Metro PCS için LTE ve Sprint için servis hizmetleri alanında yaptığımız anlaşmalarla hem şebeke hem de servis alanındaki önemli kazanımlarımız sayesinde Kuzey Amerika’daki pozisyonumuzu dikkat çekici bir oranda güçlendirmiş bulunuyoruz. TeliaSonera’nın bu yılın başında LTE çözümlerimizi tercih ederek bize duyduğu güveni vurgulaması sayesinde, çözümlerimizin teknik kalitesi ile güçlü servis yelpazemiz onanmış oldu.
2010 yılında müşterilerimize değer sağlamak ve sağlıklı finansal gelişimimizin devamını garantilemek için, teknoloji liderliği alanındaki güçlü konumumuzu servis kapasitemizle birleştirmeye yönelik çabalarımızı artırmaya kararlıyız.”
www.ericsson.com
www.twitter.com/ericssonpress
www.facebook.com/technologyforgood
DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN:
Gülten Ramazanoğlu 0212 286 86 41
E-mail: [email protected]
Özcan Altunkaya 0212 229 76 26
E-mail: [email protected]
Kaynak: www.basinbulteni.com

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.