Etohum kampı internet Dünyasını ağırladı

Antalya Rixos Premium Belek’te düzenlenen Etohum Girişimcilik Kampı’nda Pegasus Havayolları Kurucusu Ali Sabancı, Mynet Kurucusu Emre Kurttepeli ve eBay Türkiye Temsilcisi Sina Afra başta olmak üzere, Türk internet sektörünün önde gelen isimleri genç girişimcilere deneyimlerini aktardı.
Etohum, 2008 yılından bu yana yeni ekonomiyle ilgili bilgi ve iş fikri sahibi olan girişimcilerle bu konuda yatırım yapabilecek şirket ve profesyonelleri buluştururken gerçekleştirdiği kamplarla onlara yol göstermeye devam ediyor.
Girişimcilik Kampı’nın ikincisini 18 – 21 Şubat tarihleri arasında Rixos Hotels sponsorluğu ile Antalya Rixos Premium Belek’te düzenleyen Etohum, 2010 yılında yatırım yapılacak 15 internet girişimcisini bir araya getirdi.
Kampa ilişkin olarak açıklama yapan Etohum Kurucusu Burak Büyükdemir, 2010 yılının internet şirketlerinin yılı olacağını belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Ekonomik durgunluk dönemlerinde kurulan firmalar, iş süreçlerini rakiplerine göre daha verimli bir şekilde düzenleyebiliyorlar. 2001 krizindeki internet girişimlerinin bir kısmı bugün büyük ölçekli şirketler haline geldiler. Şimdi ise yeni internet girişimlerine öncülük yapıyorlar. İşte Etohum Girişimcilik Kampı sayesinde sektörün önde gelenleri ile yeni girişimcileri bir araya getirerek deneyimlerini paylaşmalarını ve yol gösterici olmalarını sağlıyoruz. Bu nedenle çok mutluyum çünkü dört gün boyunca sektörün önde gelen isimlerinin desteği ile yeni girişimciler birbirinden değerli bilgilere ulaşma fırsatı yakaladı.”
“Çalışkan, Sabırlı ve Dürüst Olan Başarıyı Yakalar”
Pegasus Havayolları Kurucusu Ali Sabancı, Etohum Kampı katılımcılarına ihtiyaçları analiz eden, çözüm üreten, güçlü ve ümitli girişimciler olmaları gerektiğini anlatarak, sözlerine şöyle devam etti: “Yapılan araştırmalarda ülkelerin çıkardığı girişimcilerle kişi başına düşen gelir arasında korelasyon bulunuyor. Daha fazla girişimcinin olduğu ülkelerde gelir artıyor ve bu nedenle de Türkiye’de girişimciliğin daha fazla desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Ben de yatırımlarıma devam ediyorum. Yatırım yaparken girişimcilerin özellikle dürüst ve işlerine bağlı olmalarına, çalışkan, sabırlı, icraat yapabilen ayrıca kendini işiyle tarif etmekten memnun olanlarına dikkat ediyorum.”
Ebay Türkiye Temsilcisi Sina Afra ise Türkiye’nin 2006 yılında yabancı yatırımcı açısından ilk kırılma noktasını yaşadığını şimdi ise ikincisine doğru yol alındığını belirterek, fonların şu anda hacmi olan bir ülkede kendini ispatlamış bir iş modeline yatırım yapma fikrini değerlendirdiklerini söyledi.
Ekip ruhunun önemine değinen Gittigidiyor.com’un kurucu ortakları da kuruluş yıllarının zorlu dönemler olduğunu ve girişimcilerin yılmamaları gerektiğini söylerken, Yemeksepeti.com’un kurucu ortaklarından Melih Ödemiş, girişimcilere inandıkları işin peşinden gitmeleri ve tek işe odaklanarak çok hızlı hareket etmeleri gerektiğini aktardı.
“Kullanıcı Dostu Ürünler Etki Alanınızı Artıyor”
Kamp’ta Mynet.com’un Kurucusu Emre Kurttepeli girişimcilere hedeflerini doğru belirlemelerini, işe odaklanmalarını, verimli çalışmalarını ve kullanıcı dostu ürünler yapmalarını önerdi.
Eksisozluk.com Kurucusu Sedat Kapanoğlu da Eksisozluk’un yarattığı etkinin kendisini aştığını ve sözlüğü artık tüm kullanıcıların sahiplendiğini belirterek Türkiye’nin en özgür platformunu yaratmaya çalıştığını belirtti.
Kamp süresince ayrıca Savaş Şakar girişimcilere proje yönetimleri, iş planı ve yatırımlara yapacakları sunum konusunda detaylı bilgiler verirken, Avukat Gökhan Ahi, Türkiye’de şirket kurulumları ve fikri mülkiyet hakları konusunda girişimcilerin sorularını yanıtladı.
Haluk Elçi ve Ali Karabey internet girişimcilerine finansal analiz ve yatırımcıların şirketlerin değerlerini nasıl buldukları konusunda bilgi verdiler. Erdem Yurdanur Maçkolik.com’un kuruluşunu ve bir projenin hangi aşamalardan geçtiği konusunu paylaşırken, Nokta İnternet Teknolojileri Kurucusu Tümay Asena da izlesene.com ve blogcu.com’u satın alma süreçlerini yeni internet girişimcilerine aktardı
Kaynak: www.kurumsalhaberler.com

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.