Google Search Console Rehberi

Bilinen eski adıyla Google Site Yöneticisi Araçları yani güncellenen yeni adıyla Google Search Console (Arama Konsolu), web sitesi yöneticileri için Google tarafından sunulan ücretsiz hizmetlerden biridir. Google Search Console web sitesinin arama sonuçlarına dahil olması için kullanımı zorunlu olmamakla birlikte dizine ilave edilen bir işlemin istenen şekilde ilerlediğinden emin olmak ve web sitesini iyileştirme çalışmalarında yardım almak için kullanılabilmektedir.

Sorunları tespit etmek, web sitesinin performans takibini yapabilmek, içeriklerin taranmasını sağlamak, dizine eklenmemesi istenen içerikleri silmek veya ziyaretçi çeken arama sorgulamalarını görüntülemek için tercih edebileceğiniz Google Search Console, en önemlisi de web sitesindeki tarama yanlışlıkları veya kötü amaçlı yazımların tespit edilmesi halinde Google’ın erişim sağlayabileceği bir kanal görevi görmektedir.

Google Search Console’a Nasıl Giriş Yapılır?

Pahalı analiz araçlarına yönelmeden önce her web sitesi yöneticisinin edinmesi önerilen Google Search Console, giriş yapmak için önce Google üzerinden ‘’ Arama Konsolu’’na girmenizi ve Gmail ya da Google hesabınızı bağlamanızı gerektirmektedir. ‘’ Mülk Ekle’’ butonuna tıklayarak web sitesinin Konsol’a eklenmesini sağlamak mümkün olmakta, farklı yöntemlerden dilediğinizi tercih ederek yöneticiliğinizi onaylamanız mümkün olmaktadır.

Google Search Console Nasıl Kullanılır?

Web sitesi yöneticisi olduğunuzu onaylatmanızı takiben karşınızda gösterge paneli belirmekte ve bu panelden ayarlama seçeneklerine ya da iletilere erişmeniz sağlanmaktadır. Sol sütunda bulunan menü üzerinden tüm rapor ve araçları görüntülemek mümkün olmakta, buradan alan adı veya tarama oranı gibi web sitesine veya adres değişikliği gibi güncellemelere dair pek çok tercih yapılabilmektedir.

Google Search Console üzerinden sunulan bir diğer hizmet de aynı sistemden Google Analytics sonuçlarını da görüntüleyebilmek olurken, bu iki sistem hesabını birbirine bağlayarak kullanma seçeneğiniz bulunmaktadır. Ayrıca aynı Google Search Console hesabına erişim hakkı bulunan tüm kullanıcılar aynı erişim seviyesinden işlem yapabilmekte, yöneticinin dilediği takdirde yeni kullanıcılar ekleme seçeneğinden faydalanması söz konusu olmaktadır. Erişim sınırlaması olmayan kullanıcılar, Google Analytics hesabına bağlantı eklentisi oluşturma veya Google için adres güncelleme haricinde tüm işlemlere yetkin olabilmektedirler.

Konsol üzerinden görüntülenen Google mesajları yine önem taşıyan sekmelerden biri olmakta, Google mesajları sık gönderilmemekle birlikte düzenli olarak kontrol edilmesi gerekenler arasında yer almaktadır. 404 hataları gibi site için risk oluşturan pek çok kötü amaçlı yazılımın bildirildiği bu sekmek, web sitesinin iyileştirilmesi açısından değerli olmaktadır.

  • Arama sonuçları ekranındaki unsurların detaylandırıldığı Arama Görünümü,
  • Site yöneticisinin bağlamsal verileri Google’a tanımlamak için kullanacağı Yapılandırılmış Veri,
  • HTML kodlarına yapılandırılmış sayfa yüklemek için kullanılan Veri İşaretleyicisi,
  • Meta açıklaması ve başlık etiketi iyileştirmelerinde başvurulan HTML Geliştirmeleri,
  • Marka adıyla yapılan sorgulamalarda karşılaşılan URL bilgilerinin yer aldığı Site Bağlantıları,
  • Mobil kullanıcılara kolay ve hızlı erişim imkanı sunan Hızlandırılmış Mobil Sayfalar,
  • Tıklanma sayısı hakkında bilgi veren Arama Analizleri
  • Web sitesine bağlantı verilen içeriklerin yer aldığı Sitenize Gelen Bağlantılar

gibi pek çok sekme ve çok daha fazlası Google Search Console içerisinde yer alan kullanışlı araçlardan olmakta, güncel analizlere, hata uyarılarına, iyileştirme amaçlı raporlara veya parametrelere kadar pek çok veriye aynı panel üzerinden erişim sağlamak böylece mümkün olmaktadır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.