Google'ın sizinle bir işi var

Google ister isteyin, ister istemeyin aldırmıyor. Herkesle tek tek ve “Özel olarak” ilgileniyor!
Dünya çapında en çok kullanılan arama motoru olan Google’ın en büyük gücü, gerçekleşen aramaların sonuçlarını rakiplerine göre daha doğru süzebiliyor olması. Ve arama motoru devi bu konuda bir adım daha öteye geçmeye karar verdi; artık tüm arama sonuçları kişiselleştirilecek ve kendi aramalarınızla ilgili sonuçları daha üst sıralarda görebileceksiniz.
Üstelik bu özelliği kullanmak için Google’ın kendi tarayıcısı Chrome’u kullanmanız da şart değil. Çünkü Google sizin daha çok ilginizi çekecek sonuçları, önceki aramalarınız ve arama sonuçlarına tıklamalarınıza göre belirliyor. Bu bilgileri ise tarayıcıda değil, sizin Google hesabınızda tutuyor. Dolayısıyla siz Google hesabına giriş yaptığınız andan itibaren Google tüm web geçmişinizi takip ederek, sizin daha çok ilginizi çekecek arama sonuçlarını gösterebiliyor.
Google hesabı kullanmıyorum diyorsanız yine de Google’ın kişiselleştirilmiş arama sonuçları sizin için çalışıyor demektir. Çünkü Google, hesabı olmayan kullanıcıların bilgisayarlarına bir de çerez (cookie) ile aynı kontrolü yapabiliyor.
Eğer Google‘ın bu uygulamasından yararlanmak istemiyorsanız, şu adresten nasıl ayarları değiştirebileceğinizi öğrenebilirsiniz.
Kaynak: www.chip.com.tr

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.