İşte karşınızda Apple iPad

Yaklaşık on senedir süren dedikodu ve spekülasyonların ardından Apple iPad’i nihayet tanıttı. Yaklaşık 1.25 cm kalınlığında ve 700 gr ağırlığındaki bu cihaz 9.7 inç’lik kapasitif dokunmatik IPS LCD ekrana sahip. Apple P.A. tarafından geliştirilmiş 1 GHz Apple A4 yongasını yerleştirmiş.
iPad’in bataryası 10 saatlik çalışma ömrü ve 1 aylık bekleme süresi sunuyor. 30 pin’lik dok konnektörü, hoparlör, mikrofon, Bluetooth ve 802.11n WiFi bu tabletin diğer özellikleri arasında. iPad beklendiği gibi iPhone uygulamalarını çalıştırabiliyor. Ya tam uygulama boyutunda ya da 2 kat pikselli tam ekran modunda… Ancak uygulama geliştiricileri iPhone OS SDK’nin bugün sunulacak güncelleştirilmiş sürümü sayesinde tam ekrana uygun uygulamalar da geliştirebilecekler.
Apple iPad’i akıllı telefon ve dizüstü bilgisayarların arasına yerleştiriyor. Bu cihazın internette gezinme, e-posta okuma, fotoğraflara bakma, e-kitap okuma ve video izleme gibi işleri netbook’lardan daha iyi yapabileceğini iddia ediyor. iPad’in büyük dokunmatik klayvesinde yazmak Steve Jobs’un deyimiyle “rüya gibi birşey”. Arayüz ise iPhone’unkinin biraz değiştirilmiş hâli, ancak uygulama ikonları arasındaki mesafe arttırılmış. Gömülü uygulamalar ise iPhone uygulamalarından çok Mac uygulamalarına benziyor. iPhoto ve iTunes için geliştirilen uygulamalar masaüstü kardeşlerine daha çok benziyorlar. Bu arada gömülü lokasyon servisleri sayesinde harita tabanlı uygulamaları da kullanmak mümkün. iTunes mağazasından doğrudan içerik almak ve içerik almadan önce ön izleme yapmak da mümkün olacak.
iPad ilk etapta ABD’de satışa sunulacak. Uluslararası düzeyde piyasaya çıkışıysa Haziran ya da Temmuz aylarını bulacak. Sadece WiFi ve WiFi + 3G versiyonlarının bulunacağı iPad’in kapasiteleri ise 16 GB, 32 GB ve 64 GB şeklinde olacak. 16 GB kapasiteli WiFi modelinin fiyatı 499$ iken, kapasite arttıkça bu fiyatın üstüne 100$ eklenecek. 3G modellerinde ise 130$’lık ek fiyat alınacak. Bu arada iPad ABD’de AT&T’nin veri tarifesiyle satılacak. 250 MB ve sınırsız veri planları mevcut olacak.
Galeri: Apple iPad
İlgili – Teknoblog
İlgili – Apple iPad
Kaynak: www.teknoblog.com

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.