Itsukushima Türbesi nedir?

ITSUKUSHIMA TÜRBESİ (12. Yüzyıl Japonya)
Miyajima Adası, Hiroşima’nın batısındaki İç Deniz’de yer alıyor.
Dünyanın her yerinde, geçitlerin özel bir sembolik ve psikolojik etkisi vardır. İki ayrı bölgenin ya da ruh halinin kesiştiği noktalardır. Kitle ile özel, savunmasız ile korunan, tanıdık ile gizemli, kafir ile kutsal. Japonya’nın en ünlü geçidi, dünyanın en güzellerinden biri, Miyajima adasındaki Itsukushima Türbesi’nin kırmızı ahşap torii’si, ya da büyük kapısı. Küçük körfezde, sudan 16 metre yükseklikteki sütunları, 23 metre eğimli bir eşiği taşıyor. Yanında ahşap yığınının üzerine inşa edilen beyaz duvarlı kırmızı keresteden türbeler, sular yükseldiğinde denizin üzerinde yüzüyor gibi görünür. Arkada adanın tepeleri belirir. Türbenin ekseniyle aynı hizada olan kapı, 1875’te yapıldı. Türbe ise çok daha eski olmakla beraber, Japonya’nın en çok saygı duyulan yapılarından. O zamandan beri defalarca restore edildi. Ada öylesine kutsal bir yer gibi görülüyordu ki, yüzyıllar boyunca burada ne kimin doğmasına, ne de ölmesine izin verildi. Hamileler ve yaşlılar ana karaya geçmek zorundaydı. Adaya köpeklerin girmesine izin verilmiyordu. Bu bugün de böyle. 19. yüzyılda tabuların çoğu hafiflese de, Miyajima’da hala mezarlık yok. Ölüler, ana karaya çıkarılıyor, yakınları ise adaya dönmeden evvel ölülerin kirinden arındırılıyor.
Ana türbe, 3 Shinto tanrıçasına adanmış: Japon tanrılarının belli başlılarından olan güçlü fırtına tanrısı Susano’nun kızları. Türbede çeşitli binalar yer alıyor (hepsi halka açık değil): ibadet, arıtma ve bağış odaları. Geleneksel Shinto danslarının yapıldığı bir sahne ve iki müzik çadırı da bulunuyor. Susano’nun oğlu tanrı Okinonushi’nin ile tanrı Tenjin’in özel türbeleri var. Tenjin, 903’te ölen gerçek bir kraliyet vekiliydi. Daha sonradan öğretim üyeleri ile hattatlık tanrısının koruyucusu ilan edildi.
Körfezdeki binalar birbirine üzeri örtülü geçitlerle, kıyıya ise kırmızı ahşap bir köprüyle bağlı. Gece vakti, taş fenerler yandığında görülen manzara olağanüstü. Kıyıdaki diğer bir düzlük, 1568’de yapılıp sonradan restore edilen Japonya’daki eski Noh tiyatrosu.
Körfezdeki tapınağın yanındaki modern, depreme dayanıklı hazine binasında yüzlerce değerli obje bulunuyor -süslü yazılar, maskeler, yelpazeler, zırhlar ve porselenler-. Küçük bir tepede, 5 katlı bir tapınak ve tek bir kafur ağacının tahtasından yapıldığı söylenen 1000 Hasırlı Oda bulunuyor. Adanın doruk noktası Misen Dağı’nın manzarası inanılmaz.
Bu içerik internet kaynaklarından yararlanılarak sitemize eklenmiştir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.