İTÜ'den KKTC'ye yeni kampüs

KKTC’de kampüs kurmaya hazırlanan İstanbul Teknik Üniversitesi’ne Gazimağasu’da araçi tahsis edildi.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) kampüs kurmaya hazırlanan İstanbul Teknik Üniversitesi’ne (İTÜ) KKTC Devlet Emlak ve Malzeme Dairesi tarafından Gazimağusa’da 49 yıllığına arazi tahsis edildi.
Arazi tahsisiyle ilgili protokol bugün KKTC Maliye Bakanlığı’nda İTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Karaca ile Devlet Malzeme Dairesi Müdürü Sadık Ulupınar tarafından imzalandı. Maliye Bakanı Ersin Tatar da protokole onur konuğu olarak imza koydu.
KKTC Maliye Bakanı Tatar imza törenindeki konuşmasında, İTÜ gibi Türkiye’nin önemli bir eğitim kurumunu KKTC’de görmekten mutluluk duyduğunu belirterek, İTÜ’nün de adaya gelmesiyle KKTC’nin bir eğitim adası olduğunun tescil edildiğini kaydetti.
Türkiye ile KKTC arasında 2010-2012 yıllarını kapsayan 3 yıllık ve 3 milyar TL tutarında işbirliği projesinin yeni imzalandığını, bunun 500 milyonunun adaya Türkiye’den su getirilmesini öngördüğünü kaydeden Tatar, aynı protokolle elektrik aktarımının da gerçekleştirileceğini söyledi.
Tatar, 40-45 bin olan öğrenci sayınının 60 binlere, hatta 80 binlere çıkarılması gerektiğini belirtti.
 
-”OLMAYAN BÖLÜMLERİ AÇACAĞIZ”-
 
İTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Karaca da protokolün süratle tamamlanmasından ötürü başta Başbakan Derviş Eroğlu olmak üzeri KKTC Hükümetine teşekkür etti.
Karaca, Lefkoşa’daki idari bina yanında, Gazimağusa’daki arazinin tahsisiyle kampüs yapımının da süratle tamamlanacağını söyledi.
Katma değer yaratmak, tamamlayıcı olmak amacıyla adaya geldiklerini ifade eden Karaca, var olan hiçbir bölümün aynısını açmayacaklarını kaydetti.
”Denizcilik, Yat Limancılığı, Sahne Sanatları, Konservatuvar gibi olmayan bölümleri açacağız. Bunlarla ilgili ders programlarını bile hazırladık” diyen Karaca, hedefin, olmayan bölümleri açarak ülkeye yeni bölümleri getirmek olduğunu sözlerine ekledi.
KKTC’de, Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nin de (ODTÜ) Güzelyurt-Kalkanlı bölgesinde kampüsü bulunuyor.
Kaynak:

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.