Kadınlar kalplerini ihmal ediyorlar

Amerika Kalp Derneğinde yapılan bir araştırmaya göre kadınlar hala kalp hastalıklarının riskiyle ilgili mesajı almış değil.
Çoğu kadın göğüs kanserinin sağlıklarına dair en büyük tehdit olduğunu düşünüyor ama kalp hastalıkları tüm kanser çeşitlerinin sebep olduğu toplam rakamdan daha çok kadın öldürüyor.
“Halk eğitim programları dışında, kalp hastalıkları ile ilgili mesajlar ve kadınlar bir araya gelmiyor” diyor Sağlık Editörü Dr. Dave Hnida, “10 yıl öncesine göre çok çok daha fazla kadın kalp krizinden ölüyor”.
Kalp hastalıkları ve yaşlılık arasında kurulan bağ büyük yanılgı yaratıyor. Bir diğer problem ise kadınların kalp krizi semptomlarını bilmemeleri.
“Kadınlar için, erkeklerde geçerli olan aniden bastıran klasik göğüs ağrısı her zaman geçerli olmuyor” diyor Hnida, bunun yerine mide bulantısı, ağrılı kol ya da çene, baş dönmesi ve belki nefes yoksunluğu görülebiliyor. Uzmanlar bu semptomları yaşayan kadınların mümkün olan en kısa zamanda doktorlarına başvurmaları gerektiğini söylüyor.
Kaynak: www.milliyet.com.tr

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.