Kırmızı Pancar Suyunun Faydaları, Kırmızı Pancar Suyunun Faydası, Kırmızı Pancar Suyunun yararları, Kırmızı Pancar Suyu, Kırmızı Pancar Suyu yararları ve faydaları

Kırmızı pancar suyu tansiyonu düşürüyor
Nefroloji ve Hipertansiyon Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Türk, günlük bir bardak kırmızı pancar suyu içenlerde yüksek olan tansiyonunun bir saat sonra düştüğünün belirlendiğini ifade etti.
 
Türk, kırmızı pancar suyunun kan basıncını düşürücü etkisinin 24 saat boyunca devam ettiğinin gözlendiğini belirtti.
Türk, hipertansiyonun çok önemli bir sağlık problemi olduğunu söyledi. Türkiye’de her üç kişiden birinin yüksek tansiyon hastası olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Süleyman Türk, hipertansiyonlu hastaların tedavisi için harcanan paraların ülke sağlık bütçesi için büyük bir yük teşkil ettiğini anlattı.
Hipertansiyonun kalp, böbrek ve beyinde hasara yol açan bir hastalık olduğunu kaydeden Prof. Dr. Türk, tedaviden önce korunmanın esas olması ve insanların yüksek tansiyondan korunmayı öğrenmesi gerektiğini vurguladı.
Hipertansiyonun önlenmesi adına pancar suyunun faydalı etkisinin tespit edildiğini vurgulayan Türk, kırmızı pancarın Türkiye’de çok üretilen bir bitki olmasına rağmen tüketiminin pek yaygın olmadığını dile getirdi. Prof. Dr. Türk, hipertansiyon hastalarına günde bir bardak pancar suyu içmelerini önerdi.
Yapılan bir araştırmada günde bir bardak kırmızı pancar suyunun 24 saat boyunca tansiyonu düzenlediğinin belirlendiğini aktaran Türk, “Araştırmada bir bardak kırmızı pancar suyunu içen gönüllülerin yüksek olan tansiyonunun bir saat sonra düştüğü tespit edilmiştir. Kırmızı pancar suyunun kan basıncını düşürücü etkisinin 3-4 saat içinde zirveye çıktığı ve 24 saat boyunca devam ettiği gözlenmiştir” diye konuştu.
Prof. Dr. Süleyman Türk, dünyada her dört kişiden birinde yüksek tansiyon problemi olduğu bilgisini vererek, “Hipertansiyon yaşam kalitesini olumsuz etkileyen felç, kalp krizi ve böbrek yetmezliğine yol açan ana nedenlerden biri olarak yaşamımızı tehdit etmektedir” dedi.
Kalp krizlerinin yüzde 50’sinde, beyin kanamaları ve damar tıkanıklığına bağlı felçlerin ise çoğundan hipertansiyonun etkili olduğunu kaydeden Prof. Dr. Türk, kırmızı pancar suyunun hipertansiyon tedavisindeki maliyeti ciddi miktarda azaltacak bir koruyucu hekimlik uygulaması olduğuna dikkati çekti.
Kola ve benzeri gazlı meşrubatın sağlık açısından faydalı olmadığı gibi içerdiği sodyum sebebi ile hipertansiyon hastaları için riskli olduğunu dile getiren Prof. Dr. Türk, yeni neslin sağlıklı yetişmesi için çocukluk çağından itibaren meyve ve sebze suyu içme alışkanlığı edinmesi gerektiğini bildirdi. Türk, anne ve babaları bu konuda duyarlı olmaya davet etti.
 
Kaynak:

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.