KİTAP VE İNSAN 8.Sınıf Türkçe Konu Anlatımı

KİTAP VE İNSAN 8.Sınıf Türkçe Konu Anlatımı
İnsanlar bazen can sıkıntısından, bazen bir şeylerle uğraşma hissinden, bazen de bilgi edinebilecekleri düşüncesinden kitap okuma ihtiyaçlarına cevap verirler. Bazıları vardır, kitaplar onların üzerine üzerine gelen, onları ezecekmiş gibi davranan bir yaratığa benzer gözlerinde. O derece korkarlar kitaptan. İnsanlığın dününü bugününü anlatan, savaşları, efsaneleri, aşkları, ayrılıkları, suçluyu, polisi denilebilir ki hayatı, bazen bir insanın hayatını, bazen de bir milletin tarihini, hayatını, anlatır kitaplar. Her zaman insanla beraber, her zaman insanın yanındadırlar. Kütüphaneler dolusudurlar ve asla hepsini okumaya bir insanın ömrü yetmez. Okumak istersiniz hepsini, içerlerinde sakladıkları elmasların, yakutların, zümrütlerin sahibi olmak istersiniz. Ama hepsinin sahibi olamazsınız bir gün gelir veda edersiniz onlara. Bu nedenle seçerek okumak istersiniz.
Ömrünüz boyunca her şey geçici olabilir. Dostlarınız, arkadaşlarınız, sevgiliniz, evde beslediğiniz kediniz, kuşunuz, en sadık hayvan denilen köpeğiniz hepsi terk edebilir. Bir zaman gelir sizi tek başınıza bırakabilir. Aslında siz yalnız, tek başına değilsinizdir. Yanınızda hep o sadık, vefakar dostunuz bulunmaktadır. Otobüste giderken, bir sağa bir sola tren yolculuklarında, uzun uçak yolculuklarında veya dalgalı bir denizin ortasındaki vapurda sizin yol arkadaşınızdır onlar. Asla sizden ayrılmazlar. Bir roman, bir hikaye veya bir deneme eğer isterseniz her zaman sizinledir. Siz böyle bir can dostuna saygı duymayıp da ne yaparsınız. Kitabı özenle seçip, önünü arkasını şöyle bir çevirip, sayfalarını teker teker karıştırıp, kokusunu ta ciğerlerinizin içine çekmek istemez misiniz?
Dünyada kitap okuma oranı o kadar düşük ki, insanlar sanki kütüphaneler dolusu kitabın niye yazıldığını göremiyorlar. Kitaplar onlara beni oku diye bağırırken, nasıl olur da bu çığlıkları duyamazlar. Bazen duyanlar da çıkmıyor değil. Kitap okuma hevesi olan insanlar onlara özensiz, alelade bir şeymiş gibi davranmaktan ne zaman usanırlar? Onlara saygı gösterip düzenli olarak okumalı, belki belli bir sayfa miktarınca düzenli olarak okumalı, belki günlük veya en azından haftalık. Hatta daha fazla özen gösterenler vardır. Gece el etek çekilince, ortalık sessizleşince kendi odasına çekilip kitabıyla baş başa kalarak onun içindeki mücevherlerin sahibi olmayı seçerler.
Kitap okumak dünyanın en faydalı işlerinden birisidir. İstediğiniz zaman istediğiniz yerde okuyabilirsiniz. Her zaman size kapıları açıktır, asla geri çevrilmezsiniz. Siz de onları yalnız bırakmayın kitap okuyun!..
Kaynak: Bu içerik internet kaynaklarından yararlanılarak sitemize eklenmiştir

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.