Knight Online Yasak, Oyunlara Vergi Geldi

Devlet sonunda online oyunlarada el atarak vergi almayı amaçlıyor. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, çevrimiçi oyunlardan vergi alacak.
Yakın gelecekte en karlı ve eğlenceli sektör haline gelmesi öngörülen online oyun sektörü, tüm ülkelerde genişliyor. Online oyunlar, her ülkeden sayıları binlere ulaşan ücretli üyelerden ilgi görüyor.
 
Türkiye’de de özellikle yurt dışı kaynaklı online oyunlar 13-20 yaşındaki gençler başta olmak üzere geniş kesimlerin ilgisini çekiyor.  Bu ilgiyi farkeden Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, devasa çevrimiçi çok oyunculu oyunların oynama ücretleri üzerinden vergi alınması için Maliye Bakanlığı’na başvurdu.
 
Yeni düzenleme dahilinde, Türkiye’nin en tutulan çevrimiçi oyunlarından Knight Online’ın internet kafelerde oynanması, vergilendirme olmadığı için yasaklandı.
 
Sektörde milyonlarca doların vergilendirilmeden yurt dışına çıkışından rahatsız olan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, online oyun sektörünün yakından izlenmesi ve vergilendirilmesi için ilk girişimini yaptı.
 
Bu çerçevede, Türkiye’de binlerce ücretli üyesi olan K2 Network Inc. şirketine ait “Knight Online” adlı internet oyununun vergilendirilme olmadığı için internet kafelerde oynatılmasının TİB ve İçişleri Bakanlığı’nca yasaklandığını belirtildi.
 
Şirketin, vekilleri aracılığıyla Ankara 4. İdare Mahkemesi’nde açtığı yürütmenin durdurulması işleminin reddine ilişkin mahkeme kararına itirazda bulunduğunu kaydeden Telekomünikasyon İletişim Başkanı Fethi Şimşek, itiraz dilekçesinde, söz konusu şirketin “2006 yılı Türkiye cirosunun 3 milyon 842 bin, 2007 Türkiye cirosunun da 8 milyon 958 bin dolara ulaştığı, 2008 yılında ise Türkiye aylık cirosunun 1 milyon doların üzerine çıktığı” bilgisinin yer aldığını belirtti.
Kaynak:

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.