Korsan MP3 indirenlerin ADSL'i kesilecek

Yasa dışı yollardan film, müzik ya da oyun indirdiği tespit edilenler önce uyarılacak sonra fişleri çekilecek.
Söz konusu yasak şu anda Fransa ve İngiltere’de uygulanmaya başladı. Türkiye’de ise yasalaşma sürecinin tamamlanmasının ardından Mart ya da Nisan ayında yürürlüğe girmesi bekleniyor.
Yeni uygulamaya ile internet üzerinden yasa dışı içerik indirenlerin sorumluluğu internet hizmetini sağlayan şirketlere geçmiş oluyor. Kullanıcıların internetten indirdikleri içerikleri bir filtreden geçiren servis sağlayıcısı şirketler korsan içerik tespit ettikleri anda müşterilerine bir uyarı mektubu gönderiyor. Aynı davranışın tekrar etmesi durumunda ikinci bir mektup daha gönderiliyor. Üçüncü sefer tekrar ederse kullanıcının internet bağlantısı kesiliyor.

Bu yasal düzenlemeilk kez Fransa’da uygulamaya girdi ve bizzat Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy tarafından yazıldı. İtalya ve Yunanistan’da da benzer bir yasal düzenleme için çalışmalrın başladığı belirtiliyor.
Ülkemizde de en geç Nisan ayında yürülüğe girmesi beklenen bu düzenleme sonucu internet üzerinden yasal olarak MP3 formatında albüm satın alınabilen servislerin altın çağlarını yaşaması bekleniyor. Eğer uygulama başarıya ulaşırsa ülke genelinde internet trafiğinde de önemli bir rahatlama olacağı öngörülüyor. 
Kaynak: www.cnetturkiye.com

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.