Kredi kartında şifre çilesine son

Visa Europe ve Yapı Kredi, tek kullanımlık şifre üreten kredi kartı ”Visa World Pin Kart”ı hizmete sunmak için işbirliğine gitti.
Arka yüzünde 10 rakamdan oluşan bir klavye ve küçük bir LED ekran bulunan, 3 yıl civarında şifre tasarlayacak kadar pil ömrüne sahip Visa World Pin Kart, tüketicilerin pin kodunu ekrana girmesiyle ek bir cihaza gerek kalmadan tek kullanımlık şifre üretebilme özelliğine sahip. Kartın, sadece ödeme sürecinde değil, tüm şube dışı bankacılık hizmetlerinde ve online işlemlerde de ek güvenlik sağlaması hedefleniyor.
Visa Europe Türkiye Ülke Direktörü Nur Öztin Kurak, kartın tanıtıldığı basın toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’de bu uygulamayı ilk kez Yapı Kredi Bankası ile gerçekleştirdiklerini, buradaki pilot çalışmanın ayrıca Avrupa’da en büyük pilot çalışma olma özelliği taşıdığını söyledi.
”CodeSure” adı verilen bu teknolojinin dünyada ilk defa Visa tarafından bir kartın içine entegre edildiğine işaret eden Kurak, söz konusu teknolojiyle Visa kartların ek bir cihaza gerek kalmadan, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) yönetmeliğiyle 1 Ocak 2010 itibarıyla yasal zorunluluk olan internette tek kullanımlık şifre üretebildiğini ve tüketicilere daha güvenli işlem yapma olanağı sağladığını vurguladı.
BİN KİŞİLİK PİLOT UYGULAMA NİSANDA BAŞLAYACAK
Yapı Kredi Perakende Bankacılık Yönetimi Kredi Kartları Pazarlama Direktörü Serkan Ülgen de Türkiye’de ilk kredi kartını 22 yıl önce Yapı Kredi’nin çıkardığını hatırlatarak, Visa World Pin Kartın tüm World kart özelliklerini, hizmetlerini ve kampanyalarını kapsayacağını, ek olarak bir güvenlik katmanı daha oluşturacağını ifade etti.
Türkiye’de gerçekleştirilen her 100 liralık bireysel tüketim harcamasının 6 lirasının  Worldcard ile yapıldığına işaret eden Ülgen, üzerinde 3 yıl boyunca şifre tasarlayacak kadar uzun kullanımlı pili bulunan kartın öncelikle internet bankacılığı işlemlerinde kullanılacağını, daha sonra telefon bankacılığı ve alışverişlerde kullanımını sağlayacaklarını söyledi.
Ülgen, toplam kredi kartı işlemlerinin yüzde 5’inin e-ticaret ile yapıldığına, bu oranın 4 yıl önce yüzde 1’in altında olduğuna dikkati çekti.
Visa World Pin Kartın pilot uygulamasına nisan ayında başlayacaklarını ve yılın ikinci yarısının başında ticari tanıtımını yapmayı planladıklarını belirten Ülgen, ticari tanıtımın ardından ilk yılın sonunda 20 bin karta ulaşmayı hedeflediklerini bildirdi.
Soruları da yanıtlayan Ülgen, yeni teknolojinin getirdiği bir maliyet bulunduğunu, bu maliyeti de müşteriye asgari düzeyde yansıtmayı düşündüklerini ve kart fiyatını tanıtımla birlikte duyuracaklarını, kartı talep eden müşterilere vereceklerini ve isteyenlerin bu hizmet için ek bedel ödeyeceğini ifade etti.
İNOVASYONA 5 YILDA 800 MİLYON AVRO YATIRIM
Visa Europe İnovasyondan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Sandra Alzetta ise Visa’nın son 5 yılda inovasyona 800 milyon avro yatırdığının altını çizerek, tüketici için güvenlik ve rahatlığın çok önemli olduğunu, ”CodeSure” ile de karta ”çok akıllı” teknolojiler yerleştirdiklerini söyledi.
Alzetta, söz konusu teknolojiye ilişkin İtalya, İsviçre, İsrail ve İngiltere’de de pilot çalışmalar bulunduğunu, diğer pilot çalışmaların genellikle 500 kişi üzerinde yapıldığını kaydetti.
Visa World Pin Kartta bulunan teknolojinin tam bir güvenlik sağlayıp sağlamadığı yönündeki soru üzerine Alzetta, ”Yüzde 100 güvenli mi diye sorarsanız, ‘yüzde 100 güvenli’ demek tehlikeli bir yorum olur. Bizim işimiz her zaman en güvenli olmak ve bu işin yolsuzluğunu yapanların her zaman bir adım önünde olmak” diye konuştu.
Kaynak: www.internethaber.com

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.